< sekcia Zahraničie

M. Lajčák bude na Rade EÚ v Luxemburgu rokovať o Afganistane a Sýrii

Na snímke slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR Jakub Kotian

Témou bude tiež príprava zasadnutia Európskej rady, ktoré sa uskutoční 17. a 18. októbra.

Bratislava 13. októbra (TASR) – Situácia v Sýrii či Afganistane. To sú témy, o ktorých bude hovoriť Rada EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Luxemburgu v pondelok 14. októbra. Za Slovensko sa na nej zúčastní minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.

Zasadnutie Rady EÚ sa začne v nadväznosti na aktuálny vývoj vo východnom Stredomorí diskusiou o pokračujúcich ťažobných a prieskumných aktivitách Turecka v tejto oblasti.

Ministri zhodnotia aktuálnu situáciu v Afganistane v súvislosti s prvým kolom prezidentských volieb, ktoré sa konali v septembri tohto roku, ako aj s pozastavením rokovaní medzi USA a Talibanom.

Šéfovia európskych diplomacií sa budú zaoberať aj vojenskými aktivitami Turecka na severovýchode Sýrie, ako aj politickou a humanitárnou situáciou v krajine. Na diskusii sa zúčastní aj osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen.

Stretnutie s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Vadymom Prystajkom bude zamerané najmä na ostatný pozitívny vývoj v rámci riešenia konfliktu na Donbase a na reformný proces na Ukrajine.

Rada má na svojom zasadnutí prijať závery k podpore demokracie v Thajsku, Kamerune, Nikarague a operácii EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine.

V utorok (15. 10) sa šéf slovenskej diplomacie zúčastní na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC). Na úvod budú ministri diskutovať vo formáte EÚ27 o brexite. Ďalšou témou bude rozširovanie EÚ, kde sa očakáva rozhodovanie o otvorení prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom.

Témou bude tiež príprava zasadnutia Európskej rady, ktoré sa uskutoční 17. a 18. októbra. Lídri na ňom majú diskutovať o viacročnom finančnom rámci na roky 2021 až 2027, o implementácii strategickej agendy, ale aj o klíme a zahraničnopolitických otázkach.