Quantcast
< sekcia Zahraničie

MAAE: Černobyľské detektory radiácie začali opäť posielať dáta

Na archívnej snímke pohľad na pozostatky konštrukcie tajného radaru DUGA, ktorý sa nachádza v černobyľskej zóne neďaleko atómovej elektrárne Černobyľ. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Podľa šéfa MAAE Rafaela Grossiho je znovuobnovenie prísunu dát z detektorov radiácie "veľmi pozitívnym krokom" v záujme zaistenia jadrovej bezpečnosti.

Viedeň 8. júna (TASR) - Desiatky zariadení na meranie radiácie v okolí ukrajinskej atómovej elektrárne Černobyľ začali opäť vysielať dáta. Stalo sa tak po prvýkrát od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. V noci na stredu o tom informovala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), uviedol denník The Guardian.

Podľa MAAE prestali detektory radiácie posielať údaje po tom, ako po začiatku invázie prebrali kontrolu nad Černobyľom ruskí vojaci, ktorí sa z elektrárne napokon stiahli 31. marca.

"Väčšinu z 39 detektorov radiácie okolo atómovej elektrárne Černobyľ teraz vidíme na mape Medzinárodného informačného systému monitorovania radiácie," uviedla vo vyhlásení MAAE.

Dodala, že získané dáta naznačujú, že úroveň žiarenia v oblasti je na rovnakej úrovni, ako pred začiatkom invázie.

Podľa šéfa MAAE Rafaela Grossiho je znovuobnovenie prísunu dát z detektorov radiácie "veľmi pozitívnym krokom" v záujme zaistenia jadrovej bezpečnosti. Skončilo sa tak obdobie informačného "blackoutu" a neistoty ohľadne aktuálnej radiačnej situácie v oblasti Černobyľu, uviedol Grossi vo vyhlásení.