Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia Zahraničie

MAAE: Voda v nádrži stále chladí ukrajinskú jadrovú elektráreň

Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi. Foto: TASR/AP

Zamestnanci elektrárne už zaviedli opatrenia na obmedzenie spotreby vody a používajú ju len na nevyhnutné činnosti súvisiace s jadrovou bezpečnosťou, uviedol Grossi.

Viedeň 9. júna (TASR) - Najväčšia európska atómová elektráreň stále dostáva vodu z priehrady, ktorá sa pretrhla počas bojov na Ukrajine, uviedla vo štvrtok Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

MAAE zároveň odmieta tvrdenia prevádzkovateľa danej priehrady o tom, že už nemôže dodávať vodu.

"Ukrajinská Záporožská jadrová elektráreň pokračuje v čerpaní chladiacej vody z Kachovskej vodnej nádrže," uvádza sa vo vyhlásení MAAE. Riaditeľ prevádzkovateľa priehrady Ukrhydroenerho Ihor Syrota uviedol, že hladina vody v priehrade klesla "pod kritickú hranicu 12,7 metra".

To znamená, že už nemôže zásobovať "nádrže v Záporožskej jadrovej elektrárni na jej chladenie", povedal Syrota v ukrajinskej televízii.

Táto priehrada na juhu Ukrajiny sa nachádza na rieke Dneper a tvorí nádrž, ktorá zabezpečuje chladiacu vodu pre Ruskom okupovanú jadrovú elektráreň Záporožie, vzdialenú približne 150 kilometrov proti prúdu rieky.

Priehrada bola poškodená v utorok. Z toho činu sa navzájom obviňujú Rusko i Ukrajina; malo ísť o explóziu.

MAAE vo vyhlásení uviedla, že jej experti boli informovaní, že elektráreň po preskúmaní usúdila, "že by mala byť schopná čerpať vodu z nádrže aj po tom, ako jej hladina klesne pod 12,7 metra".

Agentúra uviedla, že preskúmanie zahŕňalo rozhovory s osobami, "ktoré majú skúsenosti a odborné znalosti".

"V týchto zložitých a náročných podmienkach to poskytuje ešte určitý čas pred prípadným prechodom na alternatívne dodávky vody," povedal šéf MAAE Rafael Grossi.

Alternatívy, medzi ktoré patrí i veľká chladiaca nádrž vedľa samotnej elektrárne, môžu zabezpečiť potrebnú chladiacu vodu pre elektráreň "na niekoľko mesiacov", povedal Grossi.

"Napriek tomu je všeobecná situácia v oblasti jadrovej bezpečnosti a ochrany naďalej veľmi neistá a potenciálne nebezpečná," dodal Grossi, ktorý sa do elektrárne chystá na budúci týždeň.

Uviedol, že rozsah škôd nie je známy, a tiež nie je jasné, "kedy a na akej úrovni sa nádrž stabilizuje".

Experti MAAE požiadali o prístup aj na miesto, kde sa meria hladina vody v nádrži, aby "nezávisle overili stav systémov, ktoré zabezpečujú chladiacu vodu" pre elektráreň, uviedol Grossi.

Zamestnanci elektrárne už zaviedli opatrenia na obmedzenie spotreby vody a používajú ju len na "nevyhnutné činnosti súvisiace s jadrovou bezpečnosťou", uviedol Grossi.

Reaktory elektrárne už boli odstavené, ale stále potrebujú chladiacu vodu, aby nedošlo k jadrovej katastrofe.

Grossi opakovane vyzýva na ochranu tejto elektrárne, keďže v jej blízkosti došlo k ostreľovaniu a narušeniu jej kľúčových dodávok energie, pripomína AFP.