< sekcia Zahraničie

Macron rázne bránil v EP rozhodnutie o útokoch na Sýriu

Emmanuel Macron, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Niektorí europoslanci vyjadrili kritiku francúzskeho zásahu v Sýrii a počas Macronovho prejavu držali plagáty s nápismi Zastavte vojnu v Sýrii a Ruky preč od Sýrie.

Moskva 17. apríla (TASR) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron rázne bránil v utorok v Európskom parlamente svoje rozhodnutie uskutočniť vzdušné útoky na Sýriu. Reagoval tak na kritiku spoločnej operácie Francúzska, Británie a Spojených štátov. Počas prejavu javil známky hnevu a niekedy občas kričal, uvádza agentúra AP.

Macron sa odvolával na všetkých tých, ktorí sú vždy rozhorčení obrazmi detí a žien, ktorí zomreli po útokom chlóru. Pýtal sa: "Sedíme nečinne? Bránime (ľudské) práva, keď hovoríme: práva sú pre nás, princípy sú pre nás a realita je pre iných? Nie, Nie!"

Uviedol, že USA, Francúzsko a Británia zasiahli v "legitímnom, multilaterálnom rámci", a zdôraznil, že vzdušné útoky sa zamerali konkrétne na tri zariadenia spojené s chemickými zbraňami "bez akýchkoľvek strát na ľudských životoch".

Niektorí europoslanci vyjadrili kritiku francúzskeho zásahu v Sýrii a počas Macronovho prejavu držali plagáty s nápismi "Zastavte vojnu v Sýrii" a "Ruky preč od Sýrie".

Ozbrojené sily Británie, Francúzska a Spojených štátov podnikli v sobotu nadránom útoky na viaceré objekty v Sýrii, čo malo byť odvetou za údajné použitie chemických zbraní sýrskou armádou v meste Dúmá pri Damasku.