Quantcast
< sekcia Zahraničie

Maďarská opozícia je znepokojená, počet obetí COVID-19 prekročil 40000

Ilustarčná snímka. Foto: TASR/AP

Opozícia žiada intenzívnejšiu očkovaciu kampaň, rozhodnutie o možnosti očkovania štvrtou dávkou, rozšírenie testovacích kapacít, ale aj posilnenie oslabeného zdravotníctva odbornými pracovníkmi.

Budapešť 11. januára (TASR) - Pandemické opatrenia vlády premiéra Viktora Orbána zlyhali, čoho dôkazom je skutočnosť, že počet obetí ochorenia COVID-19 už prekročil hranicu 40.000. Uviedlo to v utorok na Facebooku zomknutie V jednote za Maďarsko, ktoré združuje šesť opozičných strán.

Vo vyhlásení zverejnenom na oficiálnej facebookovej stránke kandidáta opozičného zomknutia na post predsedu maďarskej vlády Pétera Markiho-Zaya opozičné strany vyjadrili sústrasť pozostalým 40.000 obetí pandémie.

"Teraz, v čase začiatku piatej vlny pandémie, sa musíme obávať, že stratíme ešte väčší počet spoluobčanov. Vyzývame vládu, aby z pandémie neprofitovala, aby zabezpečila bezplatné testovanie obyvateľstva, a aby začala zavádzať skutočné protiepidemiologické opatrenia," píše sa v príspevku zomknutia.

Opozícia žiada intenzívnejšiu očkovaciu kampaň, rozhodnutie o možnosti očkovania štvrtou dávkou vakcíny, rozšírenie testovacích kapacít, ale aj posilnenie oslabeného zdravotníctva odbornými pracovníkmi.

Doterajšou bilanciou koronavírusovej pandémie v Maďarsku je 1.300.994 potvrdených prípadov nákazy a už 40.016 obetí.

Šéfovia opozičných strán Demokratická koalícia (DK), MSZP, Jobbik, Politika môže byť iná (LMP), Dialóg a Momentum sa vlani dohodli na výbere spoločného kandidáta formou primárok pre každý zo 106 jednomandátových volebných obvodov, ako aj na rovnakom postupe pri výbere opozičného kandidáta na post predsedu vlády do budúcoročných parlamentných volieb.

Kandidátom opozície na post predsedu maďarskej vlády sa stal po víťazstve v októbrovom druhom kole primárok Péter Márki-Zay, primátor mesta Hódmezővásárhely.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)