< sekcia Zahraničie

Maďarská opozičná podala podnet za cenzúru vo verejnoprávnych médiách

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Podľa tvrdenia Politica si v maďarských verejnoprávnych médiách redaktori musia pýtať povolenie, aby mohli písať o švédskej ekologickej aktivistke Grete Thunbergovej či o politike Európskej únie.

Budapešť 4. marca (TASR) - Opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP) sa obrátila s podnetom na Mediálnu radu Národného úradu pre komunikáciu a médiá (NMHH) a na generálneho prokurátora v súvislosti s informáciami, že maďarské verejnoprávne médiá sú cenzurované.

Parlamentná poslankyňa a predsedníčka republikovej rady MSZP Ágnes Kunhalmiová v stredu v Budapešti povedala, že podľa socialistov mohol byť spáchaný trestný čin zneužitia právomoci, ak sú v pondelok zverejnené informácie európskeho internetového týždenníka Politico o cenzúre pravdivé.

Podľa tvrdenia Politica si v maďarských verejnoprávnych médiách redaktori musia pýtať povolenie, aby mohli písať o švédskej ekologickej aktivistke Grete Thunbergovej či o politike Európskej únie. Redaktori majú údajne zakázané písať o organizáciách na ochranu ľudských práv Amnesty International a Human Rights Watch, napísal server Politico s odvolaním sa na vnútornú komunikáciu redakcií maďarských médií, ktorú týždenník získal.

Kunhalmiová povedala, že na mediálnu radu i generálneho prokurátora sa MSZP obrátila preto, lebo z informácií Politica vyplýva, že sú obmedzované práva redaktorov verejnoprávnych médií.

Na tvrdenia Politica zareagoval Fond na podporu poskytovateľov mediálnych služieb a správy majetku (MTVA), ktorý zastrešuje činnosť týchto médií, týmito slovami: "Voči maďarským verejnoprávnym médiám spustili vydavatelia falošných správ koordinovaný útok so zahraničnou pomocou."

MTVA uviedlo, že súčasne s kritickým článkom Politica sa na fond obrátili s otázkami maďarské spravodajské servery Azonnali.hu, Index.hu a 24.hu, ktoré fond označil za "fake news" médiá. "Účelom tohto cieleného útoku je vyvolať šum okolo poskytovania rozvážnych informácií a malicherne sa pomstiť za to, že verejnoprávne médiá odhalili minulý týždeň vyvolávanie paniky týkajúcej sa hrozby nového koronavírusu zo strany fake news médií," napísal MTVA.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)