Quantcast
< sekcia Zahraničie

Maďarská polícia potvrdila zadržanie brazílskeho priekupníka drog

Ilustračná snímka. Foto: TASR – Ladislav Vallach

Sérgio Roberto de Carvalho bol na úteku vyše roka.

Budapešť 22. júna (TASR) - Maďarská polícia v stredu v Budapešti potvrdila, že v rámci medzinárodnej spolupráce v utorok vypátrala a zadržala 54-ročného nebezpečného ozbrojeného zločinca, na ktorého bol vydaný medzinárodný zatykač. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na spravodajský server Telex.hu.

Šéf oddelenia boja proti medzinárodnému zločinu Pohotovostnej polície Národného úradu vyšetrovania (NNI) Zoltán Boross na tlačovej konferencii o okolnostiach zadržania osoby, ktorú nemenoval, povedal, že maďarské orgány v utorok nadránom dostali informáciu o tom, že hľadaný muž sa schováva na území Maďarska.

Príslušníci NNI podozrivého cudzinca v priebehu šiestich hodín vypátrali, identifikovali a prostredníctvom jednotky Protiteroristického centra (TEK) zadržali na terase jedného budapeštianskeho pohostinstva.

Podľa Borossa muž popieral, že je osobou, po ktorej Interpol pátra, avšak odtlačky prstov ho usvedčili. Polícia prehľadala aj jeho hotelovú izbu a iniciovala trestné stíhanie pre falšovanie úradných dokumentov. O jeho vydaní rozhodne maďarský súd.

Muža prezývaného "brazílsky Pablo Escobar", ktorý je podozrivý z drogovej trestnej činnosti, zadržali v utorok v Maďarsku, uviedla vo vyhlásení brazílska polícia. Sérgio Roberto de Carvalho bol na úteku vyše roka. Zatknúť sa ho podarilo v spolupráci s Interpolom a maďarskou políciou.

Brazílska federálna polícia označila de Carvalhoa za "jedného z najväčších medzinárodných priekupníkov (drog) súčasnosti", píše agentúra AFP.

Zločineckej organizácii, ktorej de Carvalho údajne šéfoval, polícia zhabala obnos peňazí vo výške viac ako 500 miliónov brazílskych realov (približne 92 miliónov eur). Táto sieť kriminálnikov je obvinená z prepašovania najmenej 45 ton kokaínu do Európy cez Brazíliu a tiež z prania špinavých peňazí.

Carvalho je podľa lokálnych juhoamerických médií bývalým policajtom, ktorý dlhodobo žil v Európe pod falošnou identitou. Zadržali ho už predtým v Španielsku, avšak po tom, čo bol prepustený na kauciu, v roku 2020 predstieral, že zomrel na ochorenie COVID-19. Následne ho už nedokázali vystopovať, informovala vlani televízna stanica TV Globo.