< sekcia Zahraničie

Maďarská vláda predložila návrh zákona o ukončení stavu núdze

Budapešť, archívna snímka. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Rozsiahly návrh upravuje zdravotný zákon a platnosť nariadení vlády prijatých počas stavu núdze prevádza do formy prechodných ustanovení.

Budapešť 27. mája (TASR) - Maďarská vláda predložila v noci na stredu parlamentu návrh zákona o ukončení stavu núdze. Návrh predložený vicepremiérom Zsoltom Semjénom zavádza inštitút stavu zdravotnej núdze, v ktorom podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV dostáva vládny kabinet prekvapujúco širokú škálu právomocí - môže napríklad dekrétom upravovať zákony, avšak nemôže nariadiť zákaz vychádzania.

"Predpokladáme, že po schválení tohto zákona sa núdzový stav v Maďarsku skončí 20. júna," uviedla v utorok na Facebooku ministerka spravodlivosti Judit Vargová.

Rozsiahly návrh upravuje zdravotný zákon a platnosť nariadení vlády prijatých počas stavu núdze prevádza do formy prechodných ustanovení.

Pôvodný zákon o ochrane proti šíreniu nového druhu koronavírusu umožňuje vláde premiéra Viktora Orbána prijímať v čase stavu núdze mimoriadne opatrenia v záujme ochrany zdravia obyvateľstva, právnej istoty a stability hospodárstva.

Maďarská vláda v zmysle zákona, ktorý parlament schválil 30. marca, môže okrem iných opatrení nariadiť pozastavenie uplatnenia jednotlivých zákonov, môže konať odlišne od právnych ustanovení a môže prijímať ďalšie mimoriadne opatrenia.

Túto právomoc - v potrebnej a primeranej miere - môže vláda uplatňovať v rámci prevencie i potláčania a likvidácie tejto epidémie.

Maďarská opozícia, európske inštitúcie, ale aj Spojené štáty vyjadrili v uplynulých mesiacoch v súvislosti s riešením epidemiologickej krízy maďarskou vládou obavy z časovo neobmedzeného a neúmerného posilnenia právomocí Orbánovho kabinetu.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach