< sekcia Zahraničie

Maďarská vláda zverejní návrh sprísnenia zákonov o migrácii

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Hovorca parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Bence Tuzson v televízii podotkol, že uvedené zmeny by mal prerokovať parlament na mimoriadnej schôdzi.

Budapešť 25. augusta (TASR) - Maďarská vláda ešte tento týždeň zverejní návrh novely trestného zákonníka, ktorým by sa sprísnili sankcie za trestný čin prevádzačstva, povedal dnes v relácii verejnoprávnej televíznej stanice M1 štátny tajomník rezortu spravodlivosti Róbert Répássy.

Podľa jeho slov kabinet chce zmeniť aj pravidlá azylového procesu, ktorý by za súčasného enormného množstva žiadateľov mal byť rýchlejší a účinnejší. "Musíme brať do úvahy aj možnosť odvolaní sa, preto by sme mali urýchliť aj priebeh súdneho procesu," konštatoval štátny tajomník.

Nové sankcie za prevádzačstvo by mali odstrašiť potenciálnych páchateľov od tohto trestného činu, zároveň by však mali znechutiť aj tých, ktorí by chceli prekročiť maďarské hranice ilegálne, dodal Répássy.

Hovorca parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Bence Tuzson v televízii podotkol, že uvedené zmeny by mal prerokovať parlament na mimoriadnej schôdzi. Súčasťou novely trestného zákonníka bude aj návrh na zavedenie sankcií za poškodenie zátarás na hraniciach.

Vládny blok Fidesz-KDNP navrhol mimoriadne zasadnutie parlamentu zvolať na 3.-4. septembra.