< sekcia Zahraničie

Maďarské vojsko je schopné rozšíriť zábrany aj na rumunský úsek hraníc

Vrtuľník nad maďarskými hranicami Foto: TASR/AP

Maďarský minister ocenil spoluprácu krajín Vyšehradskej štvorky. Pripomenul, že českí a slovenskí policajti, ale i vojaci, pomáhajú strážiť hranice maďarským kolegom.

Budapešť 3. novembra (TASR) - Maďarská armáda by bola v prípade potreby schopná rýchlo rozšíriť zábrany aj na isté úseky hraníc s Rumunskom, vyhlásil dnes maďarský minister obrany István Simicskó v meste Hódmezövásárhely na juhu krajiny.

Podľa agentúry MTI tam spolu s maďarským ministrom mal navštíviť prebiehajúce spoločné cvičenie maďarských, slovenských a českých vojakov Balaton 2015 aj český minister obrany Martin Stropnický, ktorého lietadlo však z Prahy pre nepriaznivé počasie nemohlo vzlietnuť.

Simicskó podotkol, že terajšia trasa ilegálnych migrantov vedie cez Slovinsko smerom do Rakúska. Vyjadril nádej, že nebude potrebné stavať zábrany na hranici s Rumunskom. Dodal, že maďarskí vojaci získali v uplynulých mesiacoch skúsenosti s výstavbou fyzických zábran na hraniciach so Srbskom a Chorvátskom, vďaka ktorým by rozšírenie plota prebehlo veľmi rýchlo.

Maďarský minister ocenil spoluprácu krajín Vyšehradskej štvorky. Pripomenul, že českí a slovenskí policajti, ale i vojaci, pomáhajú strážiť hranice maďarským kolegom.

V rámci prípravy vojakov na cvičení Balaton 2015 príslušníci maďarských ozbrojených síl odovzdávajú svoje technické a logistické skúsenosti z uplynulých mesiacov českým a slovenským kolegom.

Cvičenie Balaton 2015 sa začalo 15. októbra a potrvá do 15. decembra. Slovenskí vojaci sa spolu s vojakmi z Maďarska, Českej republiky a Poľska pripravujú na riešenie krízovej situácie súvisiacej s masovým prisťahovalectvom. Vojaci cvičia logistické úlohy. Slováci na cvičenie prišli s vojenskou technikou schopnou prepraviť 60 ton materiálu, 100 ľudí a osem kubických metrov pitnej vody.