< sekcia Zahraničie

Maďarského prezidenta Ádera zaočkovali čínskou vakcínou

János Áder, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Proti ochoreniu COVID-19 zaočkovali v Maďarsku doteraz 521.283 osôb, z ktorých 240.622 dostalo už aj druhú dávku vakcíny.

Budapešť 26. februára (TASR) - Maďarského prezidenta Jánosa Ádera zaočkovali v piatok v Budapešti proti novému druhu koronavírusu vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm. Informovala o tom verejnoprávna televízna stanica M1.

Áder pri tejto príležitosti pripomenul, že pred niekoľkými týždňami sa radil s odborníkmi i so svojím obvodným lekárom, ktorí mu namiesto čakania na vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech či Moderna odporučili, aby sa v prípade možnosti radšej zaočkoval čo najskôr, a to aj ruskou, alebo čínskou očkovacou látkou.

Áderovi podali vakcínu v obvodnej ambulancii v II. budapeštianskom obvode. Prezident nemal po jej podaní nijaké nežiaduce účinky.

"Dôverujme lekárom, dôverujme nášmu zdravotnému systému," povedal najvyšší ústavný činiteľ, ktorý vyzval občanov Maďarska, aby sa čo najskôr zaregistrovali na očkovanie a nechali sa zaočkovať ktoroukoľvek vakcínou schválenou maďarskými úradmi a odborníkmi.

Proti ochoreniu COVID-19 zaočkovali v Maďarsku doteraz 521.283 osôb, z ktorých 240.622 dostalo už aj druhú dávku vakcíny. Celkový počet nakazených od začiatku koronavírusovej pandémie dosiahol v tejto krajine 419.182, počet obetí je 14.795.