Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Zahraničie

Bezdomovec, ktorý vyhral milióny, otvoril kaviareň a nadáciu

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Slávnosti sa zúčastnili štyria bratia bývalého bezdomovca a ich rodiny. Pripili si nealkoholickým šumivým vínom. V kaviarni dostali zamestnanie príbuzní a priatelia miliónára.

Budapešť 8. marca (TASR) - Bezdomovec László Andraschek, ktorý predvlani vyhral v hre Škandinávske LOTO vyše 600 miliónov forintov (1,9 milióna eur), otvoril dnes spolu s manželkou Anikó v severomaďarskom Györi kaviareň. Tá bude zároveň aj sídlom nadácie na podporu liečby závislých ľudí, ktorú manželia chcú založiť a financovať zo zisku kaviarne, informoval dnes regionálny spravodajský server Kisalfold.hu.

Slávnosti sa zúčastnili štyria bratia bývalého bezdomovca a ich rodiny. Pripili si nealkoholickým šumivým vínom. V kaviarni dostali zamestnanie príbuzní a priatelia miliónára.

Na slávnostnom otvorení bolo podľa servera pohostenie pre pozvaných zdarma, avšak bola pripravená pokladnička, do ktorej mohli hostia prispieť na podporu hudobného vzdelávania invalidných detí v Györi.

"Peniaze nerozhadzujeme - ani vtedy, ak si od nás pýtajú príbuzní," povedal nový majiteľ kaviarne pre Kisalfold.hu. Podľa neho aj posledných 1000 forintov bolo jednoduchšie dať v čase, keď boli chudobní, pretože vedeli, že ľudia, ktorých postihol rovnaký osud, si tie peniaze vážia.

Manželka Anikó poznamenala, že raz prišla za nimi matka s dvoma deťmi až z Debrecína so žiadosťou o pomoc pri splatení hypotéky na byt. "Posadili sme ich, dali im najesť a potom sme ich poslali domov," dodala.

Andraschek v septembri 2013 cestoval do Budapešti na cvičenie pre závislých na alkohole, keď sa zastavil v stávkovej kancelárii a zistil, že vyhral stovky miliónov.

Odvtedy muž s manželkou a s tromi deťmi kúpil dva domy a auto, pričom väčšia časť peňazí mu ešte stále zostala. Z nich vtedy plánoval založiť nadáciu, ktorá bude pomáhať alkoholikom.

Ako povedal, jeho dve túžby sú ešte navštíviť brata v Kanade a s manželkou by chcel absolvovať plavbu po mori. Po luxuse však vôbec netúži, zdôraznil László.