< sekcia Zahraničie

Dav na podporu CEU sa rozrástol na niekoľkotisícový

Stovky najmä mladých ľudí s maďarskými národnými vlajkami a vlajkami Európskej únie (EÚ) sa zhromaždili v sobotu 24. novembra 2018 na budapeštianskom námestí Fővám tér, aby vyjadrili protest proti znemožneniu činnosti Stredoeurópskej univerzity (CEU) v Maďarsku, ale aj proti snahám vlády obmedzovať slobodu vedy a vzdelávania. Foto: TASR - Ladislav Vallach

K mladým ľuďom pochodujúcim na Kossuthovo námestie sa pridali aj starší Maďari, ktorí podporili ich požiadavky.

Budapešť 24. novembra (TASR) - Na niekoľko tisíc účastníkov sa rozrástol v sobotu popoludní v Budapešti dav demonštrantov, ktorý žiadal maďarskú vládu o podpísanie dohody o činnosti Stredoeurópskej univerzity (CEU) v Maďarsku a aby zabezpečila podmienky slobodného a nezávislého fungovania vzdelávania a vedy.

K mladým ľuďom pochodujúcim na Kossuthovo námestie sa pridali aj starší Maďari, ktorí podporili ich požiadavky. Protestnú akciu zabezpečovalo množstvo policajtov, ktorí uzatvorili premávku na viacerých uliciach centra mesta. Podujatie si vyžiadalo aj viaceré zmeny a obmedzenia vo verejnej mestskej doprave.

Dav pochodujúci s maďarskými národnými vlajkami a vlajkami Európskej únie aj pred budovou CEU skandoval heslá v maďarčine a v angličtine: "Slobodná krajina, slobodné vzdelávanie!", "CEU musí zostať, Orbán musí odísť!", ale zaznelo aj "Utečenci, ste vítaní!"

Filozof Miklós Tamás Gáspár, jeden z rečníkov demonštrácie, pred budovou parlamentu zdôraznil, že treba tiež protestovať proti tomu, že vláda zakázala vzdelávací odbor rodových štúdií, ale aj voči "ultrapravicovej tlači, ktorá nabáda študentov k tomu, aby žalovali na profesorov".

Po ukončení prejavov podujatia, ktoré sa skončilo bez incidentov, organizátori oznámili, že na celý budúci týždeň obsadzujú Kossuthovo námestie. Viacerí protestujúci tam zostávajú v stanoch a počas týždňa pripravia rôzne programy týkajúce sa podpory vzdelávania a vedy.

spravodajca TASR Ladislav Vallach