< sekcia Zahraničie

Do problematického domova v Budapešti zakázali prijímať seniorov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Úrad pripomenul, že v tomto sociálnom zariadení zomrelo na COVID-19 56 seniorov, nakazilo sa 313 klientov a 26 zamestnancov.

Budapešť 3. augusta (TASR) - Do budapeštianskeho domova dôchodcov na Peštianskej ceste, ktoré je z hľadiska šírenia nákazy novým druhom koronavírusu a úmrtia na COVID-19 najproblematickejším zariadením svojho druhu v Maďarsku, zakázal príslušný vládny úrad prijímať nových seniorov. Informovalo o tom v pondelok internetové vydanie denníka Népszava.

Úrad zdôvodnil toto opatrenie nedostatkom personálu - namiesto predpísaných 109 zdravotníkov a opatrovateľov je ich tam totiž iba 60. Zákaz platí až dovtedy, kým magistrát nezabezpečí doplnenie počtu pracovníkov. Úrad pripomenul, že v tomto sociálnom zariadení zomrelo na COVID-19 56 seniorov, nakazilo sa 313 klientov a 26 zamestnancov.

Opozičný starosta Budapešti Gergely Karácsony tvrdí, že nákazu zavliekli do domova pacienti, ktorých vracali z nemocníc bez toho, aby im urobili test na koronavírus.spravodajca TASR Ladislav Vallach