< sekcia Zahraničie

Koncentrácia koronavírusu v odpadových vodách v Maďarsku neklesá

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 5077 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 291 pacientov.

Budapešť 12. apríla (TASR) - Koncentrácia genetických fragmentov koronavírusu vo vzorkách odpadových vôd v Maďarsku vcelku stagnuje, jej pomalý pokles zaznamenali iba v niekoľkých mestách, upozornila v pondelok šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová.

"Analyzujúc epidemiologické údaje ale môžeme konštatovať, že počet nakazených vírusom SARS-CoV-2 mierne klesá," dodala podľa komerčnej televízie ATV šéfka úradu na online tlačovej konferencii operačného štábu s poznámkou, že denný počet nových prípadov infikovaných klesá v rade po sebe už tretí deň.

Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 5077 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 291 pacientov. Počet obetí koronavírusovej pandémie stúpol na 23.708 a doposiaľ sa infikovalo 725.241 ľudí.

Opozičná strana Demokratická koalícia (DK) vyhlásila, že vzhľadom na nepriaznivý vývoj tretej vlny koronavírusovej pandémie v Maďarsku by požiadala o zahraničnú pomoc. Riadenie ochrany proti pandémii by od maďarskej vlády, ktorá podľa DK nemá dôveru obyvateľstva a ani potrebné vedomosti, mal prebrať medzinárodný orgán nezávislých odborníkov.
Ferenc Gyurcsány, archívne foto
Foto: TASR/AP

Vládna strana Fidesz v reakcii na vyhlásenie opozičnej strany vyzvala ľavicu vedenú expremiérom Ferencom Gyurcsányom, ktorá podľa Fideszu od začiatku iba komplikuje epidemiologické opatrenia, aby DK ukončia svoju kampaň proti očkovaniu a aby odvolala návrh na zakázanie niektorých typov očkovacích látok.