Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. apríl 2023Meniny má Hugo
< sekcia Zahraničie

Koncentrácia koronavírusu v odpadových vodách v Maďarsku pomaly stúpa

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Počet zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti covidu dosiahol v Maďarsku takmer 5,9 milióna, dve dávky podali vyše 5,5 milióna ľuďom a tretiu dávku dostalo 626 000 osôb.

Budapešť 21. septembra (TASR) – Koncentrácia častíc koronavírusu v odpadových vodách v Maďarsku pomaly, ale priebežne stúpa, informovalo v pondelok agentúru MTI Centrum národného zdravia s odvolaním sa na výsledky vzoriek odobratých v 37. kalendárnom týždni.

Väčšinu vzoriek odobratých po celej krajine charakterizuje stagnácia, avšak v Pécsi a v Székesfehérvári zaznamenali rast koncentrácie, pričom v prípade mesta Szolnok potvrdili vzorky pokles.

Podľa informácií Centra národného zdravia je v 13 maďarských mestách naďalej nízka koncentrácia a na deviatich miestach odberu vzoriek odpadových vôd evidujú miernu koncentráciu. V celoštátnom priemere sa ale koncentrácia koronavírusu v týchto vodách pomalým tempom zvyšuje.

V uplynulých 24 hodinách potvrdili testy v Maďarsku nákazu novým druhom koronavírusu v 289 prípadoch, čím počet infikovaných počas koronavírusovej pandémie stúpol na 818.520. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomreli v tomto čase piati pacienti, počet obetí pandémie tak dosiahol 30.141.

Aktuálne je v krajine nakazených 7639 osôb. Hospitalizovaných je 401 chorých, z nich 45 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Počet zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti covidu dosiahol v Maďarsku takmer 5,9 milióna, dve dávky podali vyše 5,5 milióna ľuďom a tretiu dávku dostalo 626 000 osôb.