< sekcia Zahraničie

Lekárska komora rieši prípad nakazeného rektora, ktorý operoval

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Do dvojtýždňovej karantény muselo nastúpiť najmenej deväť anestéziológov, ale aj viacerí lekári a zdravotnícki pracovníci. Epidemiológovia v tejto kauze museli odobrať 120 vzoriek.

Budapešť 23. marca (TASR) - Etická komisia oblastnej organizácie Maďarskej lekárskej komory v Čongrádskej župe začala disciplinárne konanie voči rektorovi Segedínskej univerzity Lászlóovi Rovóovi, ktorý po návrate z lyžovačky v Taliansku nenastúpil do karantény a operoval pacientov. Laboratórne testy potvrdili, že je nakazený novým druhom koronavírusu.

Podľa spravodajského servera 24.hu Rovó rektor v nedeľu potvrdil, že je infikovaný. Zdôraznil však, že nie je možné dokázať, že bol nakazený v zahraničí, a dodal, že vzhľadom na prísne operačné postupy je vylúčené, že by infikoval svojich pacientov. Testy v jeho prípade urobili až vo fáze objavenia sa príznakov ochorenia COVID-19.

Internetové vydanie týždenníka Magyar Hang v tejto súvislosti v pondelok uviedlo, že do nedele potvrdil test nákazu novým koronavírusom u najmenej šiestich lekárov a zdravotníckych pracovníkov - vrátane zástupcu rektora a jedného neurochirurga -, ktorí sa pohybovali v rektorovej blízkosti.

Do dvojtýždňovej karantény muselo nastúpiť najmenej deväť anestéziológov, ale aj viacerí lekári a zdravotnícki pracovníci. Epidemiológovia v tejto kauze museli odobrať 120 vzoriek, citoval Magyar Hang nedeľňajšie vyjadrenie šéfky Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecílie Müllerovej.

spravodajca TASR Ladislav Vallach