< sekcia Zahraničie

Maďari v domácej karanténe musia vyvesiť tabuľu s upozornením

Maďarská štátna vlajka veje na námestí v Budapešti, archívna foto. Foto: TASR/AP

Za odstránenie upozornenia z dverí bez vedomia príslušných úradov hrozí trestné stíhanie.

Budapešť 14. marca (TASR) - Maďarská polícia v sobotu spresnila podmienky domácej karantény, ktorú musia absolvovať občania Maďarska po návrate z krajín s nákazou koronavírusom SARS-CoV-2. Ich súčasťou je aj vyvesenie výraznej červenej tabuľky s upozornením o karanténe na vchodové dvere svojho obydlia, povedal hovorca Celoštátneho veliteľstva polície (ORFK) Kristóf Gál v rozhovore pre verejnoprávnu televíznu stanicu M1.

Na tabuľke je okrem upozornenia o zákaze vstupu uvedená aj informácia, že v obydlí je človek, ktorý je pod epidemiologickým dohľadom. Vstúpiť tam môže iba úradná osoba. Bez úradného povolenia izolovaný človek nemôže opustiť bydlisko pred ukončením karantény, uvádza sa na tabuľke.

Za odstránenie upozornenia z dverí bez vedomia príslušných úradov hrozí trestné stíhanie.

Podľa hovorcu polície ľudia v karanténe sa nemôžu s nikým stretávať. V prípade, že nemajú možnosť zabezpečiť svoje zásobovanie rodinnými príslušníkmi, prípadne prostredníctvom známeho, tak sa o nich musí postarať miestna samospráva.

Na rakúskych a slovinských hraniciach od štvrtkového obnovenia hraničných kontrol nariadili policajti úradnú domácu karanténu vyše 460 Maďarom, ktorí sa cez tieto hranice vracali domov.
spravodajca TASR Ladislav Vallach