< sekcia Zahraničie

V Maďarsku sa v pondelok začnú manévre NATO za účasti siedmich štátov

Vojaci odvádzajú zajatca počas cvičenia NATO Foto: TASR/AP

Možnú spojitosť cvičenia s aktuálnou utečeneckou krízou ministerstvo nespomenulo.

Budapešť 10. septembra (TASR) - Vojenské cvičenia Severoatlantickej aliancie (NATO) za účasti 1800 vojakov zo siedmich krajín vrátane SR sa budú od 14. do 21. septembra konať v Maďarsku. Oznámilo to dnes maďarské ministerstvo obrany.

Na cvičeniach s názvom Brave Warrior (Odvážny bojovník) sa podľa oznámenia zúčastnia vojaci z Chorvátska, Maďarska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Spojených štátov a Ukrajiny. Možnú spojitosť cvičenia s aktuálnou utečeneckou krízou ministerstvo nespomenulo, píše agentúra DPA.

Cez Srbsko prúdia do Maďarska už mesiace utečenci pochádzajúci z vojnových zón. Ako prvé by sa mali registrovať v záchytnom tábore Röszke pri hranici, čomu sa však migranti snažia vyhnúť, pretože by potom podľa platných európskych predpisov museli ostať v Maďarsku. V dôsledku toho opakovane nastáva napätie a konflikty medzi utečencami a políciou.

Na odrazenie nežiadaných migrantov stavia Maďarsko na 175 kilometrov dlhej hranici so Srbskom plot, ktorý má však zatiaľ na niektorých miestach iba provizórny charakter.

Maďarská vláda plánuje kontrolu hraníc posilniť prítomnosťou vojakov. Na takéto opatrenie potrebuje súhlas parlamentu.

Od 15. septembra bude v Maďarsku platiť nový zákon, podľa ktorého sa už ilegálne prekročenie hranice do Maďarska nebude považovať za priestupok, ale bude sa posudzovať ako trestný čin.