< sekcia Zahraničie

Maďarsko neprijme späť žiadneho migranta, vyhlásil hovorca vlády

Maďarskí policajti používajú proti migrantom slzotvorný plyn na hraničnom priechode Horgoš 2 neďaleko srbskej obce Horgoš 16. septembra 2015. Migranti na srbskej strane hraníc pri juhomaďarskej obci Röszke dnes popoludní stratili trpezlivosť, prerazili plot a začali utekať na maďarskú stranu. Príslušníci zásahovej jednotky maďarskej polície proti nim použili slzotvorný plyn a nasadili aj vodné delo. Foto: TASR/AP

Za neprijateľné označil hovorca, že niektoré krajiny aplikujú pravidlá utečeneckej politiky iba v prípadoch, keď je to pre nich výhodné.

Budapešť 15. januára (TASR) - Maďarsko neprijme späť ani jediného migranta, na ktorého čaká vyhostenie, pretože títo ľudia nedorazili do krajiny s využitím "padákov". Migranti absolvovali po pevnine tisícky kilometrov, pričom na územie Európskej únie nevstúpili v Maďarsku.

Vo večernom vysielaní prvého programu verejnoprávnej maďarskej televízie M1 to vo štvrtok vyhlásil hovorca tamojšej vlády Zoltán Kovács.

Podľa jeho slov sa na overenie týchto konštatovaní stačí pozrieť na mapu.

Za neprijateľné označil hovorca, že niektoré krajiny aplikujú pravidlá utečeneckej politiky iba v prípadoch, keď je to pre nich výhodné. Maďarsko, ako zdôraznil, naopak po celý čas dôsledne dodržiavalo medzinárodné právo.