Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Szijjártó obvinil Chorvátsko, že je nespoľahlivé pre tranzit ropy

Na archívnej snímke maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó. Foto: TASR - Ján Krošlák

Tlačové oddelenie chorvátskej vlády zatiaľ neodpovedalo na žiadosti o komentár.

Budapešť 2. augusta (TASR) - Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó obvinil Chorvátsko, že je nespoľahlivý partner pre tranzit ropy po tom, čo Európska komisia odporučila Budapešti dovážať ropu cez svojho južného suseda. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Maďarsko a Slovensko začiatkom tohto mesiaca požiadali Európsku komisiu, aby zakročila a robila sprostredkovateľa po tom, ako Ukrajina zakázala tranzit ropy od najväčšieho ruského exportéra Lukoil cez svoje územie. To ohrozuje bezpečnosť dodávok do oboch krajín.

Analýza Komisie však odhalila, že v jadranskom ropovode JANAF v Chorvátsku je dostatok voľnej kapacity na zásobovanie oboch krajín ropou, ktorá nepochádza z Ruska.

"Chorvátsko jednoducho nie je spoľahlivou krajinou pre tranzit," povedal Szijjártó. "Ceny za tranzit ropy v Chorvátsku sa od vypuknutia vojny (na Ukrajine) zvýšili päťnásobne," dodal.

Napriek zdĺhavým rozhovorom o tranzitných poplatkoch sa chorvátskemu prevádzkovateľovi ropovodu JANAF a maďarskému koncernu MOL podarilo v máji 2023 podpísať ročnú zmluvu o preprave a skladovaní 2,9 milióna ton ropy jadranským ropovodom do maďarskej a slovenskej rafinérie MOL.

Szijjártó sa sťažoval tiež, že Chorvátsko neinvestovalo do budovania kapacít a nikdy nepreukázalo presnosť údaju, ktorý uviedlo pre maximálnu tranzitnú kapacitu svojho ropovodu.

Tlačové oddelenie chorvátskej vlády zatiaľ neodpovedalo na žiadosti o komentár.

Rafinérie v Maďarsku a na Slovensku sú zásobované ruskou ropou cez južný výbežok ropovodu Družba, ktorý zostal funkčný aj počas viac ako dvoch rokov vojny na Ukrajine. Ich hlavnou alternatívou sú dodávky neruskej ropy dovážanej po mori prostredníctvom jadranského ropovodu.

Európska únia zakázala dovoz ruskej ropy do svojich členských štátov v snahe odstaviť Moskvu od príjmov z fosílnych palív, ale udelila výnimku Maďarsku, Slovensku a Českej republike, aby našli alternatívne cesty a dodávky.

Zastavenie dodávok ropy z východu by podľa vyjadrenia maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa dlhodobo vydalo Maďarsko a Slovensko napospas nespoľahlivým tranzitným krajinám. Šéf rezortu diplomacie to uviedol v piatok na Facebooku a poznamenal, že Chorvátsko je nespoľahlivou tranzitnou krajinou pre prepravu ropy, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Szijjártó pripomenul, že Budapešť pred týždňom spolu s Bratislavou sa obrátili na Európsku komisiu kvôli tomu, že Ukrajina zablokovala časť dodávok ropy potrebných pre bezpečné zásobovanie Maďarska i Slovenska.

"Včera lotyšský podpredseda EK (zodpovedný za hospodárstvo) Valdis Dombrovskis poslal list môjmu slovenskému kolegovi a mne. V ňom napísal, že Ukrajina neohrozuje zásobovanie ani Maďarska, ani Slovenska, v každom prípade však existuje ešte ďalší plynovod cez Chorvátsko, a že ho máme využiť," napísal Szijjártó, pričom tento list označil za škandalózny.

List eurokomisára podľa jeho vyjadrenia opäť dokazuje, že Ukrajinci si proti členským štátom EÚ môžu dovoliť čokoľvek, najmä ak presadzujú mier a nedodávajú zbrane.

V súvislosti s Chorvátmi Szijjártó podotkol, že "ide zrejme o náhodu", že chorvátsky premiér predvčerom napísal list predsedovi EK, v ktorom propaguje ropovod vedúci cez Chorvátsko.

Oba uvedené listy podľa neho sú dôkazom toho, že ide o akciu koordinovanú z Bruselu. "Chorvátsko jednoducho nie je spoľahlivou tranzitnou krajinou. Tranzitnú cenu ropy od vypuknutia vojny totiž zvýšili päťnásobne oproti priemerným trhovým hodnotám," podčiarkol.

Maďarský minister ďalej kritizoval Chorvátsko za to, že znemožnilo maďarskej ropnej spoločnosti MOL uzatvoriť dlhodobé zmluvy na prepravné kapacity, a že na zvýšenie kapacity svojho ropovodu nevynaložili Chorváti potrebné investície.

Pracovný týždeň uzavrie oblačné počasie, miestami aj dážď

Teploty sa budú pohybovať okolo 12 až 17 stupňov C.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.