< sekcia Zahraničie

V Maďarsku poškodilo zábrany 16 migrantov, hrozí im väzenie

Hlavný priechod pre utečencov medzi Srbskom a Maďarskom pri maďarskej obci Röszke Foto: TASR/AP

Nové zákony stanovujú, že prekročenie alebo poškodenie hraničného plota je trestným činom.

Budapešť 15. septembra (TASR) - Skupina 16 migrantov dnes ráno poškodila obe zábrany postavené na srbsko-maďarských hraniciach a ilegálne prekročila hranice, informovala maďarská verejnoprávna televízia M1.

Od polnoci prísnejšie pravidlá

Ilegálne prekročenie hraníc Maďarska je v zmysle nových právnych noriem od dnešnej polnoci opäť trestným činom. Podobne tomu bolo pred zmenou režimu. Maďarský parlament 4. septembra schválil súbor zákonov zameraných na obmedzenie prílevu migrantov do krajiny.

"Maďarsko neuzatvára hermeticky svoje hranice, ale chce si jednoducho vynútiť, aby boli dodržiavané aj doteraz platné zákony," vyhlásil v pondelok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý v súvislosti so sprísnením podmienok prisťahovalectva zdôraznil, že ilegálnych migrantov budú zatvárať a vyhosťovať z krajiny.

Orbán podotkol, že aj doposiaľ platilo, že hranice štátu je možné prekročiť iba na vyznačených hraničných priechodoch. "Polícia narušiteľov hraníc zadrží, hrozí im viacročné väzenie a vyhostenie z krajiny," dodal premiér, podľa ktorého na zábranách na hraniciach budú tabule s informáciou, kde sa nachádza najbližší hraničný priechod, na ktorom je možné podať žiadosť o azyl.

"Ak niekto bude tvrdiť, že je utečenec a žiadosť o tento štatút nepodal v Srbsku, tak ho odmietneme, pretože Srbsko je bezpečná krajina," podotkol predseda vlády s poznámkou, že podiel migrantov vrátených do Srbska bude preto veľmi vysoký.

Orbán nevylúčil, že vláda v utorok 15. septembra vyhlási v súvislosti s migráciou výnimočný stav.

Nové právne normy okrem iného posilňujú právomoci polície a stanovujú prísne tresty za nelegálne prekročenie štátnej hranice. Maďarsko na hraniciach so Srbskom vybudovalo plot na ochranu pred ilegálnou migráciou.

Nové zákony stanovujú, že prekročenie alebo poškodenie hraničného plota je trestným činom, pričom za nelegálne prekročenie hraníc bude možné udeliť trest do troch rokov väzenia. Podávať žiadosti o azyl budú migranti na hraničných priechodoch, pričom ich vybavovanie bude môcť byť zrýchlené.

Súčasťou zmien v maďarskej legislatíve je aj zavedenie nového štatútu - krízovej situácie spôsobenej masovým prisťahovalectvom.

Krízovú situáciu spôsobenú masovým prisťahovalectvom bude môcť na základe iniciatívy najvyššieho predstaviteľa budapeštianskej alebo príslušnej župnej polície a šéfa úradu pre utečencov vyhlásiť vládny kabinet, a to maximálne na obdobie šiestich mesiacov. Po uplynutí tohto obdobia bude možné krízovú situáciu predĺžiť.

V prípade takejto situácie bude môcť štát dočasne využívať hnuteľný alebo nehnuteľný majetok, ktorý je v jeho vlastníctve alebo vlastníctve samospráv.

Za využívanie diaľnic nebudú platiť v čase plnenia úloh krízovej situácie spôsobenej masovým prisťahovalectvom prevádzkovatelia vozidiel s celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony.

Parlament v Budapešti rozhodol aj o zmene občianskoprávneho konania: prípady utečencov a kauzy inštitúcií, ktoré sa venujú problematike prisťahovalectva, sa budú posudzovať prioritne, a to najneskôr osem dní po prijatí podnetov.

Migranti čakajú na prekročenie hraničného priechodu Horgoš 2 do Maďarska neďaleko srbskej obce Horgoš 14. septembra 2015.
Foto: TASR/AP

Medzi mnohé zmeny patrí aj to, že súdy nebudú môcť korigovať rozhodnutia odborných grémií, avšak zrušia platnosť uznesení orgánov verejnej správy porušujúce platné predpisy a nariadia nové konania.

Za prevádzačstvo je v Maďarsku možné po novom udeliť až 20-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Navyše prevádzači prídu o majetok, ktorý nadobudli po začatí tejto trestnej činnosti.

Srbsko nebude prijímať utečencov vyhostených z Maďarska

Srbsko nebude prijímať utečencov vyhostených z Maďarska po zavedení nových opatrení na obmedzenie migrácie. V pondelok večer to vyhlásil štátny tajomník srbského ministerstva práce Nenad Ivaniševič, ktorého cituje agentúra APA.

Podľa Ivaniševiča bude možné vrátenie osôb z Maďarska do Srbska len v prípadoch, na ktoré sa vzťahujú príslušné medzištátne dohody. Tie sa väčšiny utečencov prichádzajúcich do Maďarska cez územie Srbska netýkajú, keďže hranicu medzi týmito krajinami prekračujú ilegálne, zdôraznil.

Ivaniševič tiež upozornil, že Belehrad môže na hranici s Maďarskom rozmiestniť svoje ozbrojené sily, ak to bude nutné v záujme zamedzenia protiprávnemu odsunu utečencov do Srbska. "Toto je oddnes naše stanovisko a všetci by to mali vedieť," cituje APA jeho vyjadrenie zverejnené agentúrou Tanjug.

Ivaniševič tvrdí, že ak Maďarsko utečencov vyhostí zo svojho územia, musí ich vrátiť do Grécka, keďže ide o prvú krajinu EÚ, cez ktorú prechádzali.

Podľa odhadov srbského komisariátu pre utečencov, na ktoré sa odvoláva APA, sa v pondelok večer na území Srbska zdržiavalo približne 3400 utečencov. Zhruba tisícka z nich sa presúvala s mesta Preševo na juhu Srbska smerom k hranici s Maďarskom.

"Ak niekto bude tvrdiť, že je utečenec a žiadosť o tento štatút nepodal v Srbsku, tak ho odmietneme, pretože Srbsko je bezpečná krajina," povedal v pondelok maďarský premiér Viktor Orbán s tým, že podiel migrantov vrátených do Srbska bude veľmi vysoký.

Maďarská polícia v pondelok zadržala vyše 9000 ilegálnych migrantov

Maďarská polícia v pondelok zadržala 9380 ilegálnych migrantov, ktorí prišli do krajiny zo Srbska. Informovala o tom dnes polícia s tým, že je to najvyšší počet zadržaných za jeden deň v tomto rok, napísala agentúra Reuters.

Migranti čakajú na autobusy po príchode na hranice medzi Rakúskom a Maďarskom neďaleko rakúskej obce Heiligenkreuz im Lafnitztal 14. septembra 2015.
Foto: TASR/AP

Maďarsko v pondelok večer dokončilo výstavbu plotu na 175 kilometrov dlhých hraniciach so Srbskom. Odteraz je možné hranice zo srbskej strany prekročiť už iba na hraničných priechodoch.

Počas leta prešlo cez hranice zo Srbska do Maďarska takmer 180.000 ilegálnych migrantov. V Maďarsku sa však poväčšine nechcú registrovať, pretože sa obávajú, že by potom nedostali azyl vo svojej cieľovej krajine,

Ilegálne prekročenie hraníc Maďarska je od dnešnej polnoci trestným činom. Maďarský parlament 4. septembra schválil súbor zákonov zameraných na obmedzenie prílevu ilegálnych migrantov do krajiny.

"Maďarsko neuzatvára hermeticky svoje hranice, ale chce si jednoducho vynútiť, aby boli dodržiavané aj doteraz platné zákony," vyhlásil v pondelok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý v súvislosti so sprísnením podmienok prisťahovalectva zdôraznil, že ilegálnych migrantov budú zatvárať a vyhosťovať z krajiny.

Orbán podotkol, že aj doposiaľ platilo, že hranice štátu je možné prekročiť iba na vyznačených hraničných priechodoch. "Polícia narušiteľov hraníc zadrží, hrozí im viacročné väzenie a vyhostenie z krajiny," dodal premiér, podľa ktorého na zábranách na hraniciach budú tabule s informáciou, kde sa nachádza najbližší hraničný priechod, na ktorom je možné podať žiadosť o azyl.

"Ak niekto bude tvrdiť, že je utečenec a žiadosť o tento štatút nepodal v Srbsku, tak ho odmietneme, pretože Srbsko je bezpečná krajina," podotkol predseda vlády.