< sekcia Zahraničie

Orbán v nedeľu zhodnotí stav Maďarska. Opozícia chystá demonštráciu

Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Orbán svoj už 21. výročný prejav o stave krajiny prednesie pred pozvanými hosťami v budínskom multifunkčnom centre Várkert Bazár.

Budapešť 7. februára (TASR) - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v nedeľu vystúpi v Budapešti s tradičným výročným prejavom o stave krajiny. V ten istý deň pripravujú protesty proti jeho vláde občianske organizácie, ale aj opozičné strany, informovala vo štvrtok internetová stránka komerčnej televízie ATV.

Orbán svoj už 21. výročný prejav o stave krajiny prednesie pred pozvanými hosťami v budínskom multifunkčnom centre Várkert Bazár. Premiér má oznámiť opatrenia vlády týkajúce sa ochrany rodiny a má hovoriť aj o nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu.

Skupina s názvom Mladí za demokraciu pripravuje už od nedele rána blokádu budapeštianskeho Reťazového mosta a pochod od Námestia hrdinov pred parlament na Kossuthovom námestí.

Opozičné strany budú spoločne protestovať na budínskom Hradnom vrchu pred novým sídlom premiéra proti vlani v decembri prijatému zákonu o nadčasoch či proti "smerovaniu Orbánovej vlády k diktatúre". O detailoch oboch protestných zhromaždení ešte organizátori rokujú.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach