< sekcia Zahraničie

Maďarský parlament potrestal ôsmich opozičných poslancov

Na archívnej snímke maďarský parlament. Foto: TASR/AP

Predseda parlamentu László Kövér pôvodne 12. februára navrhol, aby bolo potrestaných celkove 38 poslancov.

Budapešť 5. marca (TASR) - Poslanci maďarského parlamentu schválili v utorok sankcie voči ôsmim opozičným poslancom za ich správanie sa pri schvaľovaní novely zákonníka práce a zákona o zriadení správnych súdov vlani v decembri. Informoval o tom spravodajský server 444.hu, podľa ktorého bol návrh schválený vďaka podpore väčšiny vládneho bloku Fidesz-KDNP.

Predseda parlamentu László Kövér pôvodne 12. februára navrhol, aby bolo potrestaných celkove 38 poslancov. V zmysle utorňajšieho rozhodnutia zákonodarného zboru príde o jednu mesačnú mzdu päť poslancov Maďarskej socialistickej strany (MSZP), dvaja nezávislí poslanci a jeden poslanec Demokratickej koalície (DK).

Poslanci na plenárnej schôdzi parlamentu vlani 12. decembra pred hlasovaním o návrhoch zákonov fyzicky zabránili prístupu predsedajúceho k rečníckemu pultu.

MSZP ešte pred hlasovaním o sankciách poskytlo tlačovej agentúre MTI vyhlásenie, v ktorom požiadala Kövéra, aby financie, o ktoré poslanci prídu, použili na nákup postelí pre rodičov hospitalizovaných detí.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach