Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 13. máj 2026Meniny má Servác
< sekcia Zahraničie

V Maďarsku sa začala predvolebná kampaň pred parlamentnými voľbami

Voliť budú môcť po prvý raz aj zahraniční Maďari a systém umožňuje.

Budapešť 15. februára (TASR) - Volebná kampaň parlamentných volieb V Maďarsku, ktoré prezident János Áder vypísal na 6. apríla, sa začala dnes. Najdôležitejšou novinkou volieb je, že namiesto doterajších dvojkolových volieb budú voliči rozhodovať v jedinom kole.

Ďalšou zmenou je, že namiesto 386 poslancov bude v novom zákonodarnom zbore už iba 199, z ktorých získa 106 poslancov mandát v individuálnych volebných obvodoch a 93 z celoštátnych volebných listín. Voliť budú môcť po prvý raz aj zahraniční Maďari a systém umožňuje, aby svojich zástupcov do parlamentu volili v určitej forme aj registrované menšiny v Maďarsku.

V zmysle vlani prijatého nového zákona o procese volieb sa kampaň začína 50 dní pred voľbami a trvá až do ukončenia volieb. Zákonom zrušili volebné moratórium, stanovili však nové pravidlá kampane, podľa ktorých okrem iného v deň volieb nemožno viesť kampaň na verejnom priestranstve vo vzdialenosti 150 metrov od vchodu do volebných miestností.

Dôležitou zmenou oproti predchádzajúcemu volebnému systému je, že k tomu, aby boli voľby platné, nie je potrebná nadpolovičná účasť voličov.