Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Zahraničie

Maďarská prokuratúra žiada v kauze úmrtia 71 migrantov vyššie tresty

Na snímke nákladné auto, kde polícia našla desiatky mŕtvych migrantov. Foto: twitter.com

Prvostupňový súd v Kecskeméte vlani 14. júna odsúdil hlavných obvinených na 25 rokov odňatia slobody.

Budapešť 14. júna (TASR) - Segedínska hlavná odvolacia prokuratúra v Maďarsku iniciovala sprísnenie trestov v kauze smrti 71 migrantov nájdených v auguste 2015 v odstavenom chladiarenskom aute pri rakúskom Parndorfe. Prvostupňový súd v Kecskeméte vlani 14. júna odsúdil hlavných obvinených na 25 rokov odňatia slobody.

V kauze bolo z organizovaného prevádzačstva obžalovaných 14 ľudí. Ako v stredu informovala agentúra MTI, prokuratúra iniciovala sprísnenie trestov v prípade až 13 odsúdených.

Podľa prvostupňového rozsudku sú Afganec a štyria Bulhari vinní zo spoluúčasti na viacnásobnom prevádzačstve a zo spoluúčasti na vražde. Ani jeden z odsúdených nebude môcť byť podmienečne prepustený z väzenia pred uplynutím 25-ročného trestu. Odvolacia prokuratúra iniciovala, aby odvolací súd odsúdil týchto štyroch odsúdených na doživotný trest odňatia slobody.

V prípade ďalších deviatich odsúdených žiada prokuratúra dlhší trest odňatia slobody.

Chladiarenské vozidlo s mŕtvymi migrantmi nechali prevádzači odstavené na diaľnici pri rakúskej obci Parndorf. V nákladnom priestore bolo zatvorených 59 mužov, osem žien a štyri deti, pričom sa predpokladá, že sa zadusili ešte na území Maďarska.

Proces, ktorý sa začal 21. júna 2017, sa mal skončiť vynesením rozsudkov pôvodne ešte pred koncom roka 2017.

Maďarské vyšetrovacie orgány prevzali prípad úmrtia migrantov od Rakúska 4. novembra 2015.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach