< sekcia Zahraničie

Na maďarsko-srbských hraniciach začali stavať dočasné zábrany

Ilustračné foto Foto: TASR/MTI

Plot bude uzatvárať 175 kilometrov dlhý hraničný úsek.

Budapešť 13. júla (TASR) - Pri juhomaďarskej obci Mórahalom začali dnes krátko pred poludním stavať dočasné zábrany na maďarsko-srbských hraniciach. Práce vykonávajú príslušníci hódmezövásárhelyskej jednotky maďarských ozbrojených síl, informovala agentúra MTI.

Maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó 17. júna oznámil, že vláda nariadila ministrovi vnútra Sándorovi Pintérovi, aby dal vybudovať štyri metre vysoký plot na fyzické uzatvorenie hraníc so Srbskom.

Plot bude uzatvárať 175 kilometrov dlhý hraničný úsek. "Tlak prisťahovalcov najviac ťaží spomedzi krajín Európskej únie práve Maďarsko," zdôvodnil opatrenie Szijjártó.

V súvislosti s avizovanou výstavbou zábrany schválil parlament 6. júla novelu zákona o štátnej hranici - vrátane zakotvenia odškodnenia majiteľov prihraničných nehnuteľností.

Regionálny spravodajský server Délmagyar.hu v tejto súvislosti napísal, že ministerstvo obrany neinformovalo obecný úrad v Mórahalome o vojenských prácach pri hraniciach.

"Poľnohospodári pracujúci v okolí zavolali ráno na obecný úrad, že sa na hraniciach objavili vojenské vozidlá. Vtedy som si uvedomil, že začali stavať plot. Zatiaľ neviem nič konkrétne o začatých prácach, ale ani o tom, ako výstavba zábrany ovplyvní samosprávu a život miestnych ľudí," povedal serveru starosta Mórahalmu Zoltán Nógrádi.

Szijjártó: Zábrany sú nutné, počet ilegálnych migrantov už prekročil 78.000

Vlna ilegálnej migrácie nepoľavuje, preto je potrebné, aby Maďarsko vybudovalo dočasné zábrany na maďarsko-srbskej hranici. Vyhlásil to dnes v maďarskej verejnoprávnej televízii šéf diplomacie Péter Szijjártó.

Minister zdôraznil, že počet ilegálnych migrantov v tomto roku k dnešnému dňu prekročil číslo 78.000, pričom až 77.500 z uvedeného počtu ilegálne vstúpilo na územie Maďarska práve na maďarsko-srbskej hranici. Preto bolo podľa jeho slov správne, že sa maďarská vláda rozhodla postaviť na tomto úseku hraníc fyzickú prekážku na potlačenie bezprecedentného migračného tlaku.

"Tieto čísla svedčia o tom, že chýba spoločná európska migračná politika. Nevidíme procesy, ktoré by smerovali k zníženiu tohto tlaku na Maďarsko," dodal Szijjártó s tým, že Maďarsko spolupracuje so Srbskom na posilnení ochrany srbsko-macedónskych hraníc a spolupracuje okrem Srbska aj s Rakúskom na kontrole srbsko-maďarských hraníc.