< sekcia Zahraničie

Chorvátsky minister Ostojič tvrdí, že prúd migrantov je nezastaviteľný

Migranti kráčajú k hraniciam Foto: TASR

Poznamenal, že Chorvátsko radšej posiela migrantov do Slovinska. Problémy tu môžu nastať iba vtedy, ak Rakúsko a Nemecko uzatvoria svoje hranice.

Záhreb 17. októbra (TASR) - Chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojič dnes vyhlásil, že rozhodnutie Maďarska uzatvoriť hranice s Chorvátskom pre migrantov dúfajúcich, že sa dostanú do západnej Európy, prílev utečencov nezastaví.

Minister podľa agentúry AP konštatoval, že tento prúd "nedokáže bez streľby zastaviť nikto". Poznamenal, že Chorvátsko radšej posiela migrantov do Slovinska. Problémy tu môžu nastať iba vtedy, ak Rakúsko a Nemecko uzatvoria svoje hranice. To by podľa neho znamenalo spustenie "domino efektu a množstvo problémov pre všetky krajiny.

Ostojič dodal, že tento organizovaný systém prijímania ľudí prispieva k lepšej bezpečnostnej situácii v regióne. Trvá na tom, že keby sa Chorváti pokúsili zadržať migrantov vo svojej krajine, utečenci "by si našli vlastný spôsob", ako sa z nej dostať.

Od polovice septembra prešlo z Chorvátska v rámci svojej migračnej púte do Nemecka a iných bohatých krajín Európskej únie už takmer 190.000 ľudí.

Maďarsko uzatvorilo hranice s Chorvátskom, migranti sú už v Slovinsku


Ljubljana 17. októbra (TASR) - Prvý autobus plný migrantov dorazil dnes na slovinsko-chorvátsky hraničný priechod v slovinskej dedine Gruškovje. Oznámila to slovinská polícia po tom, čo Maďarsko uzatvorilo v piatok večer hranice s Chorvátskom a utečencov začalo presmerovávať smerom k Slovinsku.

"Autobus je na hraničnom priechode (Gruškovje) a migranti teraz prejdú registračným procesom," povedal agentúre Reuters policajný hovorca Bojan Kitel. V danej chvíli však nevedel spresniť, koľko ľudí sa v autobuse nachádza.

Slovinsko pozastavilo všetku železničnú dopravu z Chorvátska, aby sa migranti nemohli dostať do krajiny vlakom.

Slovinsko a Chorvátsko v piatok vyhlásili, že kým Rakúsko a Nemecko nechajú pre migrantov dvere otvorené, nebudú prílev utečencov obmedzovať.

Slovinsko zároveň oznámilo, že s Chorvátskom rokuje o možnom navádzaní migrantov len na dva na tento účel stanovené hraničné priechody. V priebehu dnešného dňa sa má zísť slovinská bezpečnostná rada štátu.

Polícia pre Reuters povedala, že sa očakáva, že migranti dnes prekročia hranice cez priechody v obciach Gruškovje a Petišovci (Pétesháza), obe ležiace vo východnom Slovinsku nie príliš ďaleko od hraníc s Maďarskom.

Cez Slovinsko, ktoré tvrdí, že za súčasného stavu dokáže denne vybaviť do 8000 migrantov, ich za uplynulý mesiac prešlo len približne 3000.

Szijjártó: Dočasne obnovíme kontroly na hraniciach so Slovinskom


Budapešť 17. októbra (TASR) - Maďarsko dočasne obnoví hraničné kontroly na maďarsko-slovinských hraniciach, informoval dnes agentúru MTI maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.

Ilustračná snímka
Foto: TASR/AP


Podľa informácií maďarskej vlády ilegálnych migrantov, ktorí po piatkovej polnoci už nemohli prekročiť chorvátsko-maďarskú zelenú hranicu, začali prevážať na slovinsko-maďarské hranice, zdôvodnil toto opatrenie minister.

"Ide o krok, ktorý umožňuje rámec schengenskej dohody," zdôraznil Szijjártó s poznámkou, že kontroly hraníc so Slovinskom budú dovtedy, kým si to vyžiada situácia. Maďarská vláda podľa jeho slov bude o tom informovať slovinský rezort diplomacie i Európsku komisiu.

Šéf maďarskej diplomacie podotkol, že schengenské pravidlá v Európe boli vytvorené spoločne a spoločne by mali byť aj dodržiavané. "Maďarsko je schopné dodržať tieto predpisy. Na územie Maďarska nesmie nikto vstúpiť ani z neho vystúpiť porušením európskych noriem," dodal.

Ilustračná snímka
Foto: TASR/AP


Maďarská vláda podľa ministra ochráni Maďarsko a Maďarov od neregistrovanej prisťahovaleckej vlny, čím ochráni aj spoločné európske pravidlá a hodnoty.

Maďarské hranice s Chorvátskom sú uzavreté


Budapešť 17. októbra (TASR) - Maďarsko v piatok o polnoci uzatvorilo zelenú hranicu s Chorvátskom, v snahe zamedziť tak obrovskému prílevu migrantov. Informovali o tom dnes svetové agentúry. O opatrení rozhodol v piatok maďarský kabinet pre národnú bezpečnosť, ktorého schôdzku zvolal predseda vlády Viktor Orbán.

Rozhodnutie tlmočil na tlačovej konferencii v Budapešti minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó. Povedal tiež, že maďarsko-chorvátske hraničné priechody budú fungovať aj naďalej, ale so sprísnenou kontrolou. Maďarská vláda od tohto kroku očakáva rovnaký výsledok ako od už uzatvoreného maďarsko-srbského hraničného úseku.

"O uzatvorení zelenej hranice sme informovali chorvátskeho veľvyslanca v Budapešti, ktorý vyjadril sklamanie," uviedol v piatok Szijjártó, podľa ktorého maďarská strana poskytla príslušnú informáciu aj šéfom diplomacií ďalších krajín regiónu.

Na diaľničnom a cestnom maďarsko-chorvátskom hraničnom priechode v meste Letenye bolo už pred piatkovou polnocou prítomných množstvo vojakov a policajtov s desiatkami vozidiel. Spravodajský server Figyelo.hu dnes uviedol, že uzatvorenie zelenej hranice pred migrantmi o polnoci neovplyvnilo premávku priechodov, ktorá je zvyčajne aj tak veľmi slabá.

Medzi dvoma mostmi na rieke Mura, ktoré sú pri hraničných priechodoch, sa už niekoľko hodín pred polnocou zoradili policajné autá. Server pripomína, že chorvátske orgány v uplynulých dvoch týždňoch - na rozdiel od predchádzajúceho obdobia - k priechodu Letenye-Goričan nevozili organizovane migrantov.

Pri starom priechode na štátnej ceste č. 7 je už hotová tranzitná zóna pre migrantov, ktorí by chceli vstúpiť legálne na maďarské územie. V okolí zariadenia vytvoreného z kontajnera, ktorý je obohnaný ostnatým drôtom, však zatiaľ hliadkuje iba niekoľko ozbrojených vojakov.

Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács na tlačovej konferencii v obci Zákány v Šomodskej župe pred polnocou vyhlásil, že legálny vstup na maďarské územie je aj naďalej zabezpečený. "Maďarská vláda urobila kroky v záujme bezpečnosti Maďarov a Európanov, ako aj ochrany záujmov Európy," dodal.

Poradca predsedu maďarskej vlády György Bakondi pripomenul, že chorvátsky úsek je zhruba dvojnásobkom srbského úseku maďarských hraníc, a preto bola výstavba zábran veľkou logistickou výzvou.

"Dúfame, že uzatvorenie zelenej hranice s Chorvátskom bude mať rovnako pozitívny vplyv ako zábrany na srbských hraniciach," poznamenal poradca.

Chorvátsko na vopred avizované opatrenie reagovalo vyhlásením, že migrantov, ktorí prechádzajú cez jeho územie - často najmä v snahe dostať sa tak ďalej do Nemecka či Rakúska - presmeruje po uzatvorení maďarských hraníc do Slovinska, doplnil spravodajský server BBC.

Vláda v Záhrebe zároveň v piatok oznámila, že so Slovinskom sa dohodla na spolupráci pri usmerňovaní prúdu migrantov. Chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojič však neskôr tieto slová označil za "čisto chorvátsky plán".

Slovinsko, ktoré vyjadrilo obavu z očakávaného náporu migrantov, zatiaľ v odozve na opatrenia na chorvátsko-maďarských hraniciach pozastavilo osobnú železničnú dopravu s Chorvátskom a na spoločných hraniciach tiež posilnilo policajné hliadky.

Slovinská ministerka vnútra Vesna Györkösová Žnidarová však zároveň vyhlásila, že pokiaľ Rakúsko a Nemecko ponechajú svoje hranice otvorené, jej krajina bude utečencov prijímať aj naďalej.

Slovinsko pre migrantov pozastavilo pravidelné vlakové spojenia s Chorvátskom


Ľubľana 17. októbra (TASR) - Slovinsko sa rozhodlo pozastaviť svoje pravidelné vlakové spojenia s Chorvátskom, dôvodom je očakávanie veľkého prílevu migrantov smerujúcich do západnej Európy. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Nápor migrantov sa totiž v tejto krajine očakáva v súvislosti s opatrením Maďarska, ktoré avizovalo, že v piatok o polnoci uzatvorí svoju zelenú hranicu s Chorvátskom.

Slovinsko na margo toho uviedlo, že príchody nových migrantov akceptovať bude, avšak ich prílev chce regulovať. Tamojšie úrady spresnili, že k hraniciam s Chorvátskom už boli z tohto dôvodu vyslané posilnené policajné jednotky.

Slovinské železnice zároveň ešte v piatok vyhlásili, že na prepravu migrantov do prijímacích centier pripravili špeciálne vlaky. Očakáva sa pritom, že väčšina z týchto utečencov bude aj tak ďalej pokračovať vo svojej ceste na západ - najmä do Nemecka či Rakúska.

Cez Chorvátsko prešlo od polovice septembra už vyše 180.000 migrantov utekajúcich pred vojnami a chudobou najmä z krajín Blízkeho východu, doplnila AP.