< sekcia Zahraničie

V Békešskej župe priniesol orkán krupobitie, víchrica pokračuje

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Vplyvom víchrice sa vychýlila hladina Balatonu - na západe namerali pokles hladiny o 51 centimetrov, na opačnom východnom konci jazera pri Balatonfűzfő zas hladina stúpla o 42 centimetrov.

Budapešť 11. februára (TASR) - Orkán, ktorý v pondelok zasiahol aj územie Maďarska, pokračoval v pustošení aj v utorok. Obec Gádoros v Békešskej župe zasiahlo krupobitie. Silný vietor naďalej vyvracal stromy a poškodil budovy, uviedol spravodajský server Borsonline.hu.

Najviac škôd zaznamenali v Šomodskej, Zalianskej a Rábsko-mošonsko-šopronskej župe, kde vietor s rýchlosťou miestami až 100 kilometrov za hodinu vyvracal veľké stromy. Vo Fejérskej župe utrpel ľahšie poranenia vodič auta prevráteného vetrom.

Vplyvom víchrice sa vychýlila hladina Balatonu - na západe pri Keszthelyi namerali pokles hladiny o 51 centimetrov, na opačnom východnom konci jazera pri Balatonfűzfő zas hladina stúpla o 42 centimetrov. Vody jazera na viacerých miestach vystúpili z koryta.

V pondelok zasahovali hasiči celkom v 460 prípadoch, uviedol spravodajský server Infostart.hu s odvolaním sa na informácie Úradu civilnej ochrany OKF. Víchrica poškodila na 140 budovách strešné konštrukcie i komíny, z nich takmer sto budov sú obydlia, zvyšné verejné budovy. Požiarnici odstraňovali na 240 miestach vyvrátené stromy. Tisíce odberných miest zostalo bez elektriny.

Meteorológovia varovali pred silným vetrom aj v priebehu celého utorka. Výstrahu druhého stupňa vydali pre viaceré zadunajské župy.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)