Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Zahraničie

Maďarsko vetuje sankčný balík EÚ pre sankcie voči patriarchovi

Ruský pravoslávny patriarcha Kirill, archívna snímka. Foto: TASR

V stredu ráno sa stretli veľvyslanci členských krajín eurobloku s cieľom sformovať konečnú verziu šiesteho sankčného balíka.

Budapešť 2. júna (TASR) - Maďarsko mieni opäť vetovať šiesty balík sankcií Európskej únie voči Rusku, na ktorom sa členské krajiny Únie dohodli na bruselskom summite v pondelok a ktorý má byť kompletizovaný vo štvrtok. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság, podľa ktorého Maďarsko teraz namieta proti zaradeniu patriarchu Kirilla na sankčný zoznam.

Týždenník pripomína, že Maďarsko v rámci uvedeného balíčka po vznesení námietok dostalo výnimku z embarga na dovoz ruskej ropy.

Podľa mediálnych informácií je terajším dôvodom vetovania zaradenie najvyššieho predstaviteľa ruskej pravoslávnej cirkvi a blízkeho spojenca prezidenta Vladimira Putina patriarchu Kirilla na zoznam Rusov, ktorým chce Európska únia zamraziť majetok a zakázať vstup na svoje územie, píše Heti Világgazdaság.

Vláda premiéra Viktora Orbána už dávnejšie avizovala, že s takýmto krokom nesúhlasí, avšak v uplynulých dňoch sa v súvislosti s bruselským summitom o tom nehovorilo.

V stredu ráno sa stretli veľvyslanci členských krajín eurobloku s cieľom sformovať konečnú verziu šiesteho sankčného balíka. Pri tejto príležitosti avizovala maďarská strana, že Kirilla by chcela z uvedeného zoznamu vymazať. Tým sa pretrhol proces prijímania celého balíka, dodáva týždenník.





(spravodajca TASR Ladislav Vallach)