< sekcia Zahraničie

Maďarská vláda poskytne tisíckam pedagógov jednorazový príspevok

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Minister ľudských zdrojov v súvislosti s vakcínou proti novému koronavírusu povedal, že štát čaká na výsledky prebiehajúceho výskumu a klinických testov, ktoré podľa jeho slov vyzerajú sľubne.

Budapešť 27. augusta (TASR) – Maďarská vláda poskytne pedagógom v znevýhodnených oblastiach krajiny jednorazový príspevok v hodnote približne 1400 eur v hrubom, oznámil v stredu vo videu na sociálnej sieti minister ľudských zdrojov Miklós Kásler. Informovala o tom agentúra MTI.

Príspevok dostane 10 500 pedagógov a ich kolegov, ktorí pomáhajú vo vzdelávaní znevýhodnených žiakov, uviedol Kásler.

Minister dodal, že síce v dôsledku zlepšenia situácie v súvislosti so šírením nového koronavírusu v krajine sa môžu miestni žiaci od 2. júna zúčastniť na doučovacích programoch pre jednotlivcov či malé skupiny, časť detí z najviac znevýhodnených obcí si nedokázala učivo dostatočne osvojiť.

„Cieľom vládneho programu je práve to, aby deti žijúce v znevýhodnených podmienkach mali možnosť dohnať, v čom zaostali, a aby čo najmenej z nich opustilo školu bez riadneho ukončenia vzdelania. Zároveň má program podporiť pedagógov, aby pretrvali na mieste pôsobenie i vo svojom odbore. Z tohto dôvodu dostane vyše 10 000 zamestnancov štátnych škôl v dotknutých oblastiach jednorazový príspevok v hodnote 500 000 forintov v hrubom (približne 1400 eur)," uviedol Kásler.

Minister sa vo videu vyjadril aj k epidemiologickej situácii v Maďarsku a upozornil, že z dôvodu každodenného nárastu počtu prípadov nákazy v krajine i v zahraničí je dôležité zotrvať v pohotovostnom režime.

V súvislosti s vakcínou proti novému koronavírusu povedal, že štát čaká na výsledky prebiehajúceho výskumu a klinických testov, ktoré podľa jeho slov vyzerajú sľubne. Upozornil však, že očkovacia látka bude sprístupnená občanom krajiny len v prípade, ak bude účinná, nebude mať na ľudský organizmus žiadne škodlivé účinky a nebude ani s odstupom času spôsobovať zdravotné komplikácie.