< sekcia Zahraničie

Vojaci v stave núdze hliadkujú už v pätnástich maďarských mestách

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Vojaci majú okrem svojich základných povinností aj úlohu zabezpečiť poriadok dopravného koridoru určeného pre tranzit občanov cudzích krajín.

Budapešť 25. marca (TASR) – Príslušníci maďarských ozbrojených síl hliadkujú už v 15 mestách. Ich prítomnosť v čase stavu núdze posilňuje pocit bezpečia obyvateľstva, povedal dnes v relácii verejnoprávnej televízie M1 veliteľ poriadkového centra maďarskej armády Sándor Mergancz.

Veliteľ podotkol, že v období stavu núdze, ktorú v rámci opatrení proti hrozbe šírenia nákazy novým druhom koronavírusu vyhlásila vláda 11. marca, majú vojaci okrem svojich základných povinností aj úlohu zabezpečiť poriadok dopravného koridoru určeného pre tranzit občanov cudzích krajín.

O koridore Mergancz povedal, že polícia určila deväť čerpacích staníc, kde sa cudzinci môžu počas prejazdu krajinou zastaviť. Na piatich z nich sú prítomní aj príslušníci maďarskej armády. K hliadkam v mestách poznamenal, že prítomnosť vojakov v uliciach miest väčšina obyvateľstva oceňuje.

V Maďarsku zomrelo na ochorenie COVID-19 už desať ľudí. Z 226 nakazených je desať Iráncov, dvaja Briti, jeden občan Kazachstanu, jeden občan Vietnamu a 212 Maďarov. Počet pacientov zotavených z tejto choroby je v súčasnosti 21, v nemocničnej karanténe je 85 ľudí a laboratóriá vyšetrili vzorky 6817 pacientov.