< sekcia Zahraničie

Maďarsko zakázalo vývoz látky používanej v liekoch proti koronavírusu

Ilustračná snímka. Foto: TASR Jaroslav Novák

V Maďarsku zomrelo na ochorenie COVID-19 už desať ľudí.

Budapešť 25. marca (TASR) - Maďarská vláda v stredu vydala mimoriadne nariadenie, ktorým zakazuje v čase stavu núdze vyvážať z krajiny farmaceutický komponent používaný pri liečbe pacientov nakazených koronavírusom.

Informoval o tom spravodajský server 444.hu, podľa ktorého sa nariadenie týka účinnej látky hydroxychlorochin-sulfát, ale aj liekov, ktoré obsahujú takúto zložku či surovín potrebných k jej výrobe. Zákaz sa vzťahuje na vývoz látky na komerčné účely.

Hydroxychlorochin-sulfát s využíva na výrobu medikamentov, ktoré už použili vo viacerých krajinách pri liečbe pacientov nakazených koronavírusom. Maďarsko je jedným z najväčších vývozcov tejto látky na svete. "Teraz je prvoradá ochrana maďarského obyvateľstva a zabezpečenie dodávky liekov," píše sa vo vyhlásení vlády.

V Maďarsku zomrelo na ochorenie COVID-19 už desať ľudí. Z 226 nakazených je desať Iráncov, dvaja Briti, jeden občan Kazachstanu, jeden občan Vietnamu a 212 Maďarov. Z choroby sa zatiaľ vyliečilo 21 pacientov, v nemocničnej karanténe je 85 ľudí a laboratóriá zanalyzovali 6817 vzoriek.

Maďarská vláda vyhlásila 11. marca na 15 dní stav núdze.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach