Quantcast
< sekcia Zahraničie

V Maďarsku nezaznamenali žiadne vážnejšie vedľajšie účinky vakcíny

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Doterajšou bilanciou epidémie vírusu SARS-CoV-2 v Maďarsku je 343 656 infikovaných a 10 725 úmrtí.

Budapešť 11. januára (TASR) – V Maďarsku zatiaľ nezaznamenali žiadne vážnejšie vedľajšie účinky očkovania proti novému druhu koronavírusu, uviedol primár Ústavu hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik.

V rozhovore pre verejnoprávnu televíziu M1 primár v nedeľu večer zdôraznil, že reakcie na vakcínu sa objavujú podstatne zriedkavejšie než v prípade iných očkovacích látok. Tieto reakcie sú zväčša svalová horúčka, začervenanie miesta vpichu, prípadne znecitlivenie.

Očkovať proti SARS-CoV-2 v Maďarsku začali 26. decembra. V prvom kole prebieha očkovanie pracovníkov zdravotníctva, ale vakcínu začali podávať už aj starším ľuďom a čoskoro ju dostanú aj ďalšie rizikové skupiny osôb, povedal v pondelok hovorca Celoštátnej záchrannej služby Pál Győrfi.

Maďarsko doposiaľ prevzalo tri zásielky očkovacích látok konzorcia Pfizer/BioNTech určených pre 79 000 ľudí, v utorok má prísť ďalšia zásielka pre zaočkovanie 39 000 osôb.

V decembri vláda spustila webovú stránku, na ktorej sa občania môžu zaregistrovať na zaočkovanie a na ktorej sa dozvedia, kedy prídu na rad. Záujem o očkovanie prejavilo už milión ľudí. Maďarsko má v súčasnosti zarezervovaných 17,5 milióna očkovacích látok.

Doterajšou bilanciou epidémie vírusu SARS-CoV-2 v Maďarsku je 343 656 infikovaných a 10 725 úmrtí.