< sekcia Zahraničie

V Maďarsku zaviedli celoštátne opatrenia proti šíreniu vtáčej chrípky

Ilustračné foto. Foto: TASR/Martin Pavelek

Po farme pri severomaďarskej obci Ács v Komárňansko-ostrihomskej župe sa nákaza vtáčou chrípkou objavila minulý týždeň aj v Hajducko-bihárskej župe na východe Maďarska.

Budapešť 22. januára (TASR) - Maďarská štátna veterinárna správa nariadila, aby bola hydina na celom území krajiny držaná v uzatvorených priestoroch. Cieľom opatrenia je zabrániť šíreniu nákazy vtáčou chrípkou prostredníctvom voľne žijúcich vtákov. Podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság (HVG) o tom v stredu informoval rezort poľnohospodárstva.

Ministerstvo zdôraznilo, že naďalej platia preventívne opatrenia spred troch rokov týkajúce sa aj spôsobu skladovania krmiva a vody.

V pondelok predseda Rady producentov hydiny (BTT) Attila Csorbai vyjadril nádej, že po rokoch 2016-17, keď museli pre vtáčiu chrípku utratiť v Maďarsku zhruba 2,6 milióna kusov hydiny, budú jej chovatelia plniť preventívne nariadenia veľmi zodpovedne. A to už aj preto, že náhradu škody vyplatia iba tým, ktorí nariadené opatrenia vykonali.

Po farme pri severomaďarskej obci Ács v Komárňansko-ostrihomskej župe sa nákaza vtáčou chrípkou objavila minulý týždeň aj v Hajducko-bihárskej župe na východe Maďarska. Pri Ácsi museli utratiť vyše 53.000 moriek.

Podľa informácií maďarského Národného úradu pre bezpečnosť potravinového reťazca (Nébih) dovoz hydiny z Maďarska z dôvodu výskytu vtáčej chrípky obmedzili Japonsko, Južná Kórea, Singapur, Spojene arabské emiráty, Hongkong a Izrael.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach