Quantcast
< sekcia Zahraničie

Maďarsko zverejnilo štruktúru novej Orbánovej vlády

Maďarský premiér Viktor Orbán, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Podľa exguvernéra Maďarskej národnej banky (MNB) Pétera Ákosa Boda nebolo riadenie maďarského hospodárstva nikdy rozdelené na toľko mnoho oblastí, ako je tomu v nadchádzajúcej Orbánovej vláde.

Budapešť 24. mája (TASR) - V maďarskom štátnom vestníku zverejnili zákon o zložení novej vlády, ktorý podpísala prezidentka Katalin Nováková a predseda parlamentu László Kövér. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti na základe správy spravodajského servera Mfor.hu, podľa ktorej členovia kabinetu pozostávajúceho z 11 ministerstiev zložia sľub v parlamente v utorok popoludní.

Piata vláda premiéra Viktora Orbána bude zložená z rezortov poľnohospodárstva, vnútra, výstavby a rozvoja, obrany, spravodlivosti, kultúry a inovácie, zahraničného obchodu a zahraničných vecí, úradu kancelárie premiéra, úradu vlády, financií a z ministerstva technológie a priemyslu.

Staronový predseda maďarskej vlády Viktor Orbán pred týždňom zopakoval pred poslancami parlamentu svoje slová z prejavu po znovuzvolení za ministerského predsedu v zákonodarnom zbore, keď povedal, že prichádza desaťročie nebezpečenstiev, neistoty a vojen.

"Najdôležitejšou úlohou je, aby Maďarsko nebolo vtiahnuté do vojny a aby sme zabránili prijatiu ekonomických opatrení, ktoré by zničili rodiny v Maďarsku," dodal.

Podľa exguvernéra Maďarskej národnej banky (MNB), ekonóma, pravicového politika a vysokoškolského pedagóga Pétera Ákosa Boda nebolo riadenie maďarského hospodárstva nikdy rozdelené na toľko mnoho oblastí, ako je tomu v nadchádzajúcej Orbánovej vláde.

V komentári zverejnenom minulý týždeň na Mfor.hu v súvislosti s novým kabinetom bývalý guvernér MNB ďalej konštatoval, že medzi rezortmi je mnoho prienikov. Otázkou podľa jeho slov je, či nová štruktúra vlády s roztrieštenými úlohami poslúži efektívnosti vládnutia. Isté však je, že ponechanie Judit Vargovej na čele ministerstva spravodlivosti a Pétera Szijjártóa na čele rezortu diplomacie spôsobí pretrvávanie napätia medzi Maďarskom a Západom, podčiarkol Bod.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)