< sekcia Zahraničie

Maďarský minister: Dúfam, že nová vláda Ukrajiny zmení školský zákon

Gergely Gulyás, archívna snímka Foto: TASR/Martin Baumann

Ukrajinský zákon o vzdelávaní, ktorý nadobudol platnosť v októbri 2017, vyvolal obavy a protesty v Maďarsku, Rumunsku, Rusku a Moldavsku.

Budapešť 22. februára (TASR) - Maďarská vláda si neporozumela s terajším ukrajinským kabinetom, ktorý potláča práva menšín. Dúfa však, že v tohtoročných voľbách vznikne na Ukrajine administratíva, s ktorou bude možné dosiahnuť dohody, povedal v piatok v Budapešti minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás.

Podľa agentúry MTI Gulyás podotkol, že ukrajinský parlament schválil v roku 2017 "polofašistický" školský zákon. Súčasne vyjadril nádej, že po voľbách bude táto právna norma zmenená.

Ukrajinská vláda vlani 15. februára prijala ústupky vo veci sporného školského zákona. Legislatíva vyvolala obavy Maďarska a ďalších susedných krajín tým, že predĺžila prechodné obdobie, počas ktorého sa budú musieť menšiny prispôsobiť novým podmienkam.

Ukrajinský zákon o vzdelávaní, ktorý nadobudol platnosť v októbri 2017, vyvolal obavy a protesty v Maďarsku, Rumunsku, Rusku a Moldavsku. Spor sa vedie najmä o článok 7, v ktorom sa píše, že ukrajinský štát bude garantovať vzdelávanie od 5. triedy základnej školy už len v ukrajinčine, teda nie v jazykoch národnostných menšín.

Maďarsko z tohto dôvodu vetovalo zvolanie schôdzky výboru ministrov NATO-Ukrajina, ktorá sa mala konať 14. a 15. februára a pohrozilo podobnými krokmi aj na pôde EÚ.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach