< sekcia Zahraničie

Migranti chcú čoraz menej spolupracovať, tvrdí maďarský minister

Ilustračné foto Foto: TASR/Ladislav Vallach

Chceme korektne informovať ilegálnych migrantov, že sa im neoplatí vstúpiť do Maďarska, informoval minister, ktorý riadi maďarský úrad vlády.

Budapešť 27. augusta (TASR) - Európska únia nie je schopná chrániť svoje hranice, nie je schopná zaručiť bezpečnosť svojich občanov, ale ani bezpečnosť tých, ktorí smerujú do Európy s nádejou lepšieho života, vyhlásil dnes v Budapešti minister riadiaci úrad vlády János Lázár v súvislosti s otázkou migrácie.

"Maďarsko namieta, že EÚ neposkytne pomoc na to, aby dokázalo chrániť schengenské hranice," povedal minister na tlačovej konferencii podľa spravodajského servera 444s.hu. Premiér Viktor Orbán podľa jeho slov nariadil ministrovi zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péterovi Szijjártóovi, aby mimoriadne informoval Brusel a Berlín o udalostiach okolo migrantov v Maďarsku za uplynulých 48 hodín.

Lázár oznámil, že kabinet iniciuje balíček zákonov, podľa ktorých bude trestným činom prekročenie štátnej hranice cez zátarasy a takisto aj ich poškodenie. Upravený bude tiež zákon o utečencoch, ktorý zabezpečí účinnejší a rýchlejším azylový proces. "Parlament tieto návrhy prerokuje na budúci týždeň na mimoriadnej schôdzi. Budú zvolané aj parlamentné výbory pre obranu a národnú bezpečnosť," dodal Lázár.

Vláda podľa jeho slov poverí medzinárodnú agentúru, aby v tranzitných krajinách a v krajinách pôvodu migrantov zverejnili informáciu, že na južnej hranici Maďarska stavajú zátarasy. Ilegálny vstup na územie Maďarska a poškodenie zábran bude trestané väzením na niekoľko rokov.

"Chceme korektne informovať ilegálnych migrantov, že sa im neoplatí vstúpiť do Maďarska," dodal minister, podľa ktorého vláda nevylučuje ani možnosť nasadenia vojakov na ochranu hraníc. "Na základe skúseností posledných 48 hodín budeme potrebovať armádu," zdôraznil Lázár s tým, že preverujú právne možnosti takéhoto kroku.

"Migranti chcú čoraz menej spolupracovať, nechcú sa nechať zaregistrovať, poskytnúť odtlačky prstov a nechcú absolvovať ani zdravotnú prehliadku. Tlak na maďarské orgány stále stúpa, migranti sú čoraz agresívnejší," uzavrel minister.

Hovorca vlády András Giró-Szász oznámil, že v tomto roku polícia zadržala 779 ľudí s podozrením z trestného činu prevádzačstva.