< sekcia Zahraničie

Maďarský minister vnútra o hraniciach: Bola ohrozená sloboda

Maďarský minister vnútra Sándor Pintér, archívne foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Maďarské hranice prekročilo v tomto roku ilegálne doteraz 287.383 ľudí, väčšina na ich úseku so Srbskom, po zintenzívnení jeho ochrany sa migračná vlna preniesla na chorvátsko-maďarský úsek hraníc.

Budapešť 30. septembra (TASR) - Čiastočné uzavretie maďarsko-srbských hraníc bolo potrebné, pretože bola ohrozená sloboda, vyhlásil dnes na zasadaní vojenského a poriadkového výboru parlamentu v Budapešti minister vnútra Sándor Pintér.

Minister pripomenul úlohy, ktoré Maďarsku podobne ako iným štátom vyplývajú zo schengenských smerníc a podčiarkol, že ak by sa vonkajšia hranica EÚ nekontrolovala adekvátne, nebolo by možné hovoriť o vnútornom priestore Schengenu, v ktorom sa občania môžu slobodne pohybovať bez hraničných kontrol.

Maďarské hranice prekročilo v tomto roku ilegálne doteraz 287.383 ľudí, väčšina na ich úseku so Srbskom, avšak po zintenzívnení jeho ochrany sa ťažisko migračnej vlny prenieslo na chorvátsko-maďarský úsek hraníc, uviedol Pintér podľa agentúry MTI.

Registrácia migrantov je aj naďalej 100-percentná na srbsko-maďarských hraniciach, čo však neplatí o chorvátsko-maďarskom úseku, pretože tí, ktorí prichádzajú odtiaľ, už predtým jednoznačne prešli členskou krajinou EÚ, preto maďarská strana predpokladá ich registráciu, povedal maďarský minister. Dodal, že jeho chorvátsky rezortný kolega ho informoval o plnej pripravenosti Záhrebu na túto úlohu.

Všetky osoby registrované v Maďarsku môžu iné štáty EÚ na základe dublinskej dohody vrátiť do tejto krajiny, čo v súčasnosti platí o viac ako 30.000 ľuďoch v západoeurópskych štátoch.

Na zasadaní výboru odznelo, že migranti, ktorí vstúpili na maďarské územie nezákonne a registrovali sa, v značnej časti nespolupracujú, dokonca aj naďalej sa dopúšťajú nezákonného konania a budú musieť po skončení azylového konania opustiť Maďarsko.