< sekcia Zahraničie

Maďarský parlament prijal uznesenie odmietajúce kvóty

Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR

Dokument umožňuje vláde začať právne kroky voči Európskej únii s cieľom zabrániť, aby bolo Maďarsko súčasťou tohto programu.

Budapešť 3. novembra (TASR) - Maďarský parlament prijal dnes uznesenie odmietajúce plán Európskej únie na zavedenie systému kvót, na základe ktorého by sa mali prerozdeľovať migranti medzi jednotlivé členské štáty únie. Napísala to agentúra AP.

Za uznesenie hlasovali na dnešnom zasadnutí poslanci z vládnej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, koaličnej Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) a krajne pravicovej strany Jobbik. Dokument umožňuje vláde začať právne kroky voči Európskej únii s cieľom zabrániť, aby bolo Maďarsko súčasťou tohto programu.

Maďarská vláda sa nedávno vyjadrila, že pred rozhodnutím o začatí prípadného súdneho procesu si počká na výsledky hlasovania o tejto otázke v parlamente.

Podľa schváleného uznesenia Európska komisia nemá patričný právny základ na zriadenie povinných kvót na rozdelenie utečencov, pretože tým by vstúpila do platnosti automatická procedúra bez rokovania s dotknutými členskými krajinami.

Tento centralizovaný proces obchádza Európsku radu, píše sa v uznesení, za ktoré hlasovalo 141 poslancov, 27 bolo proti a jeden sa zdržal hlasovania.

Minister riadiaci Kabinet úradu predsedu vlády Antal Rogán v pondelok v parlamente povedal, že systém kvót EÚ je vlastne povinné presídľovanie, ktoré z pohľadu Maďarska znamená ročne prijať vyše 13.000 ľudí. V priebehu piatich rokov by to znamenalo prijať toľko ľudí, koľko má Segedín - štvrté najväčšie mesto Maďarska, dodal.