< sekcia Zahraničie

Maďarský premiér Orbán podpísal petíciu proti utečeneckým kvótam EÚ

Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR

Premiér povedal, že je neprijateľné, aby o tom, s kým majú Maďari žiť, rozhodovali mimo Maďarska.

Budapešť 7. novembra (TASR) - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán dnes v obci Felcsút vo Fejérskej župe podpísal petíciu, ktorú proti prerozdeľovaniu utečencov v Európskej únii iniciovala v stredu jeho strana Fidesz, informovala agentúra MTI.

Premiér povedal, že je neprijateľné, aby o tom, s kým majú Maďari žiť, rozhodovali mimo Maďarska. "Krstín máme síce menej než pohrebov, ani tak ale nepotrebujeme, aby nám sem presídľovali iných," dodal Orbán, ktorý svoje detstvo trávil vo Felcsúte a dnes tam prišiel osláviť 60. výročie miestnej škôlky.

Fidesz odmieta systém povinného prerozdeľovania utečencov v rámci Európskej únie a považuje ho za nezmyselný, inicioval preto petíciu. "Kvóty EÚ týkajúce sa povinného presídľovania ilegálnych migrantov sú nezmyselné, zvyšujú teroristickú hrozbu a kriminalitu, protirečia medzinárodným dohodám a neriešia túto inváziu modernej doby," povedal v stredu predseda parlamentnej frakcie tejto vládnucej strany Lajos Kósa.

Maďarský parlament prijal v utorok uznesenie odmietajúce plán Európskej komisie na zavedenie systému kvót, na základe ktorého by sa mali prerozdeľovať migranti medzi jednotlivé členské štáty. Dokument umožňuje vláde začať právne kroky voči EÚ s cieľom zabrániť, aby bolo Maďarsko súčasťou tohto programu.