< sekcia Zahraničie

Maďarský premiér Orbán: Utečenci vyzerajú skôr ako bojovníci

Maďarskí vojaci stavajú plot na hranici s Chorvátskom neďaleko maďarskej obce Beremend Foto: TASR/AP

Zároveň uviedol, že "životné inštinkty" členských krajín Vyšehradskej štvorky (Česka, Slovenska, Maďarska a Poľska) v súvislosti s migráciou fungujú dobre.

Budapešť 2. októbra (TASR) - Maďarský premiér Viktor Orbán dnes povedal, že utečenci a migranti prichádzajúci do Európy sú prevažne mladí muži, ktorí "pripomínajú viac armádu než žiadateľov o azyl". Citovala ho agentúra AP.

Orbán sa vo vysielaní verejnoprávnej rozhlasovej stanice Kossuth Rádió vyjadril, že neodmieta právo žiadnej krajiny riešiť svoje demografické problémy "mladými mužmi z arabského sveta, ktorí vyzerajú ako bojovníci". Považuje však za neprijateľné, aby "sa to nanucovalo Maďarsku".

Predseda maďarskej vlády ďalej povedal, že je neférové, ak krajiny ako USA, bohaté arabské štáty, Izrael a Austrália očakávajú od Európy, že prijme migrantov, kým ony ich zoberú iba zopár alebo žiadnych.

Ak sa Európa bude pokúšať vyriešiť utečeneckú krízu a ďalšie globálne problémy sama, "zlikvidujeme tým životný štýl... hodnoty a prednosti, ktoré sme vyvinuli počas niekoľkých uplynulých stáročí", zdôraznil Orbán.

Chorvátska tlačová agentúra HINA z dnešného Orbánovho vyjadrenia v rozhlase upozornila na slová, že chorvátskeho premiéra Zorana Milanoviča treba považovať za predstaviteľa Socialistickej internacionály, ktorého úlohou je útočiť na Maďarsko.

"Čokoľvek, čo chorvátsky premiér hovorí, nepovažujeme za názor chorvátskeho obyvateľstva," citovala HINA maďarskú tlačovú agentúru MTI.

Orbán uviedol, že "životné inštinkty" členských krajín Vyšehradskej štvorky (Česka, Slovenska, Maďarska a Poľska) v súvislosti s migráciou fungujú dobre.

"Problém je s krajinami, ktoré pristupujú k tejto otázke ideologicky," pokračoval. A dodal, že niektorí francúzski a talianski politici, rovnako ako Nemci a Rakúšania, sú príkladmi ľudí, ktorí považujú migráciu za jasne pozitívny fenomén a povzbudzujú ju, informovala HINA.