< sekcia Zahraničie

Maďarský prezident Áder podpísal zákon o zrušení núdzového stavu

János Áder, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Maďarská vláda si cení, že parlament v utorok vyzval vládu na zrušenie núdzového stavu vyhláseného pre pandémiu koronavírusu, reagoval v utorok šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

Budapešť 17. júna (TASR) - Maďarský prezident János Áder podpísal v stredu v Budapešti zákon o zrušení núdzového stavu, ktorý v rámci ochrany proti šíreniu nového druhu koronavírusu schválil parlament 30. marca.

Informovala o tom internetová stránka komerčnej televízie ATV, ktorá pripomenula, že poslanci parlamentu v utorok rozhodli o odvolaní zákona o ochrane proti koronavírusu, ako aj o výzve adresovanej vláde na zrušenie núdzového stavu vyhláseného pre pandémiu koronavírusu.

Poslanci súčasne prijali aj návrh na prechodné ustanovenia, ktoré začnú platiť zánikom núdzového stavu, ale aj návrh na zavedenie štatútu zdravotnej pohotovosti.

"Maďarská vláda si cení, že parlament v utorok vyzval vládu na zrušenie núdzového stavu vyhláseného pre pandémiu koronavírusu," reagoval v utorok šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

Zároveň požiadal predsedu zákonodarného zboru i prezidenta, aby čo najskôr urobili potrebné kroky k vyhláseniu príslušného zákona, aby kabinet už v stredu na svojej schôdzi mohol s platnosťou od polnoci stav núdze odvolať.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach