< sekcia Zahraničie

Maďarský prezident Áder presedlal na elektromobil

Na archívnej snímke János Áder. Foto: TASR/Michal Svítok

Podľa politológa Zoltána Kiszellyho kancelária prezidenta správne zareagovala na kritiku, ktorá sa objavila v médiách.

Budapešť 21. januára (TASR) - Maďarský prezident János Áder, ktorý aktívne presadzuje riešenie problému klimatických zmien a ochranu životného prostredia, presedlal na vozidlo s elektrickým pohonom. Informoval o tom v utorok spravodajský server Blikk.hu.

Z údajov verejného obstarávania kancelárie prezidenta (KEH) vyplýva, že koncom minulého roka kúpila kancelária Audi e-tron Advanced 55 quattro v hodnote takmer 30 miliónov forintov (približne 89.000 eur) s DPH. Doterajšou Áderovou služobnou limuzínou bol Mercedes S 400 L 4matic na dieselový pohon, ktorého hodnota je zhruba rovnaká.

Podľa politológa Zoltána Kiszellyho kancelária prezidenta správne zareagovala na kritiku, ktorá sa objavila v médiách. S odvolaním sa na oficiálnu policajnú správu spravodajský server 444.hu vlani uviedol, že v zmysle bezpečnostného protokolu musí limuzína chránenej osoby, v tomto prípade hlavy štátu, na mieste podujatia vyčkávať s naštartovaným motorom, čo zaťažuje životné prostredie. KEH v tom čase nedala jednoznačnú odpoveď, či plánuje nahradiť dieselové vozidlo elektromobilom.

Kancelária pre Blikk.hu uviedla, že auto s čisto elektrickým pohonom prevzali 12. decembra. Bude slúžiť protokolárnym cieľom, pričom ho bude môcť používať aj manželka prezidenta.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach