< sekcia Zahraničie

Maďarský súd rozhoduje o väzbe policajtov podozrivých z korupcie

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Tajné vyšetrovanie prebiehalo niekoľko mesiacov.

Budapešť 28. februára (TASR) - Súd v maďarskom meste Győr rozhodoval v stredu a vo štvrtok o vzatí do vyšetrovacej väzby 18 príslušníkov diaľničnej polície Rábsko-mošonsko-šopronskej župy, ktorí sú podozriví z trestného činu korupcie. Podľa regionálneho spravodajského servera kisalfold.hu.

Na súde pojednávali prípad súčasne dva vojenské senáty, policajtov privážali po šiestich v putách príslušníci zásahovej jednotky polície. Podľa servera súd nariadil vyšetrovaciu väzbu všetkých podozrivých, zo súdu tak zrejme pôjdu rovno do väzby.

Tajné vyšetrovanie prebiehalo niekoľko mesiacov. Podozriví ú takmer všetci príslušníci diaľničnej policajnej stanice Lébény, na ich zadržaní spolupracovalo 150 príslušníkov Centra boja proti terorizmu (TEK).

Ústredná vyšetrovacia hlavná prokuratúra (KNYF) v utorok informovala, že podozriví policajti na župnom úseku diaľnice M1 brali úplatky od vodičov, ktorí porušili dopravné predpisy.

Prokuratúra v utorok v spolupráci s ďalšími orgánmi, vrátane príslušníkov TEK, vykonala zosúladené akcie, pri ktorých odhalila korupciu na mieste činu, zadržala podozrivých a zaistila dôkazový materiál. Následne vykonala domové prehliadky a začala s vypočúvaním podozrivých.

Pri domových prehliadkach našli kriminalisti vyše 10.000 eur v hotovosti. Prokuratúra iniciovala uvalenie vyšetrovacej väzby na všetkých podozrivých.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach