Quantcast
< sekcia Zahraničie

USA nemajú dôkazy o priamom spojení Ruska s pádom lietadla na Ukrajine

požiarnici dorazili na miesto havárie malajzijského dopravného lietadla pri obci Hrabovo na východe Ukrajiny 17. júla 2014. Foto: TASR/AP

Lietadlo pravdepodobne zostrelila raketa SA-11 (Buk) odpálená separatistami, uviedli zdroje s odvolaním sa na monitorovanie telekomunikácie, satelitné zábery a správy separatistov.

Washington 22. júla (TASR) - Vysokopostavení predstavitelia tajných služieb USA dnes uviedli, že Rusko je zodpovedné za "vytvorenie podmienok", ktoré viedli k zrúteniu malajzijského dopravného lietadla nad východnou Ukrajinou.

Neposkytli však dôkazy o priamej účasti Ruska, informovala agentúra AP. Podľa agentúry Reuters sa domnievajú, že lietadlo zostrelili proruskí separatisti "omylom".

Predstavitelia informovali novinárov pod podmienkou, že ich mená nebudú použité v súvislosti so spravodajskými informáciami týkajúcimi sa minulotýždňovej tragédie, pri ktorej zahynulo 298 ľudí.

Pri svojom hodnotení získaných informácií boli opatrní, keď upozornili, že hoci Rusi vyzbrojujú ukrajinských separatistov, USA nemajú priame dôkazy, že raketa použitá na zostrelenie lietadla pochádzala z Ruska.

Lietadlo pravdepodobne zostrelila raketa SA-11 (Buk) odpálená separatistami, uviedli zdroje s odvolaním sa na monitorovanie telekomunikácie, satelitné zábery a správy separatistov v sociálnych médiách, ktorých pravosť v niektorých prípadoch potvrdili americkí experti.

Predstavitelia však dodali, že nevedia, kto raketu odpálil, ani to, či pri jej odpálení boli prítomní ruskí agenti. Tiež nie je isté, či obsluhu raketového systému vycvičili v Rusku, aj keď podľa nich Rusko v posledných týždňoch zintenzívnilo vyzbrojovanie a výcvik ukrajinských vzbúrencov, v čom pokračuje aj po páde dopravného lietadla.