< sekcia Zahraničie

Malta uzákonila homosexuálne partnerstvá a adopciu detí

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Za zákon hlasovalo 37 vládnych poslancov, pričom všetkých 30 opozičných zákonodarcov z Národnej strany sa zdržalo hlasovania.

Valletta 15. apríla (TASR) - Maltský parlament schválil v pondelok neskoro večer zákon o občianskych zväzkoch, ktorý dáva partnerstvám homosexuálov rovnaké práva ahttp://www.teraz.sk/templates/malina/img/button-i.pngko heterosexuálnym dvojiciam, vrátane práva adoptovať si deti. Malta je pritom krajina s prevažne katolíckym obyvateľstvom, informovali tlačové agentúry DPA a Reuters.

Schválením zákona, ktorý vyvolal v posledných týždňoch na Malte ostré polemiky, splnila tamojšia labouristická vláda svoj hlavný predvolebný sľub.

Za zákon hlasovalo 37 vládnych poslancov, pričom všetkých 30 opozičných zákonodarcov z Národnej strany sa zdržalo hlasovania - predovšetkým preto, že zákon umožňuje homosexuálnym párom adoptovať si deti.

Krátko pred hlasovaním maltský premiér Joseph Muscat vyhlásil: "Robíme to pre menšinu aj väčšinu. Pomáhame pri zrode rovnoprávnejšej, liberálnejšej a európskejšej krajiny."

Opozičný líder Simon Busuttil uviedol, že jeho strana podporuje občianskej zväzky, ale má výhrady k adopciám detí homosexuálmi. Líder citoval prieskum verejnej mienky, podľa ktorého 80 percent ľudí je proti adopciám detí homosexuálnymi dvojicami. "Malta nie je pripravená na takýto krok," vyhlásil Busuttil.

Pred parlamentom v metropole Valletta sa zišli stovky ľudí, vrátane niekoľkých homosexuálov oblečených do svadobných šiat, aby oslávili výsledok hlasovania. Parlamentná budova bola osvetlená dúhovými farbami, pretože toto hlasovanie sa pokladalo v ostrovnej krajine so 420.000 obyvateľmi za historické.

Nový zákon však rozhneval katolícku cirkev. Pomocný biskup Charles Scicluna vyhlásil, že dať zväzky homosexuálov na rovnakú úroveň s manželstvom je "nelogické" a "falošné".

Vyše 90 percent maltského obyvateľstva sa hlási ku katolíckej viere. Táto konzervatívna ostrovná krajina v Stredozemnom mori prijala zákon umožňujúci rozvod až v roku 2011.

Organizácia na obranu práv homosexuálov ILGA-Europe umiestnila vlani Maltu na posledné miesto rebríčka krajín z hľadiska ich prístupu k právam homosexuálov.