Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. jún 2023Meniny má Medard
< sekcia Zahraničie

Útočník z rýchlovlaku nie je neznámou osobou ani pre nemeckú políciu

Snímka z mobilu Anthonyho Sadlera, jedného z mužov, ktorí spacifikovali útočníka (leží na zemi) v medzinárodnom rýchlovlaku Thalys smerujúcom z Amsterdamu do Paríža v piatok 21. augusta 2015. Foto: TASR/AP

Pri zmarenom Chazzaního útoku boli zranení dvaja ľudia.

Berlín 24. augusta (TASR) - Mladý Maročan Ajjúb Chazzaní, ktorého piatkový útok v rýchlovlaku Thalys zmarila skupina cestujúcich, nie je neznámy ani pre nemecké bezpečnostné zložky.

Ako informovala dnes s odvolaním sa na ne televízia RBB vo večernej spravodajskej relácii, muž, ktorý bol predmetom monitoringu francúzskych bezpečnostných orgánov, bol už niekoľko mesiacov známy ako nebezpečný džihádista nielen v krajine galského kohúta, ale aj v Nemecku. Maročan odmieta obvinenia, že jeho čin mal teroristický motív.

Podľa tamojších médií 10. mája cestoval z Berlína letecky do Istanbulu, pričom ho na letisku Tegel v nemeckej metropole intenzívne kontrolovali a vypočúvali. Vzhľadom na utajené sledovanie Ajjúba Chazzaního vo Francúzsku však nemeckej polícii chýbali právne možnosti, ako ho zadržať. Muž tak odcestoval do vybranej tureckej destinácie, aby sa 26. mája vrátil do Belgicka.Chazzaní podľa španielskej tajnej služby žil v rokoch 2007-2014 v Španielsku, kam pricestoval ako 18-ročný. Najskôr sa usadil v Madride, neskôr sa presťahoval do mesta Algeciras v Andalúzii, kde na seba upozornil radikálnymi vyhláseniami, v ktorých legitimizoval džihád. Živil sa príležitostnými prácami. Raz sa dostal do konfliktu s políciou pre obchodovanie s drogami. Španielske úrady mu vydali aj povolenie na pobyt.

Podľa španielskej rozviedky sa mladík vlani presunul do Francúzska, odkiaľ nakrátko vycestoval do Sýrie. Médiá upozorňujú, že mladý Maročan toto tvrdenie počas výsluchov odmieta.

Do rýchlovlaku Thalys, ktorý smeroval z Amsterdamu do Paríža, nastúpil Chazzaní v Bruseli. Pri sebe mal aj batožinu so strelnými a reznými zbraňami, ktoré údajne našiel v bruselskom parku. Jeho advokátka v nedeľu uviedla, že motívom jeho činu bolo olúpiť bohatých cestujúcich vo vlaku a získať tak peniaze na jedlo. Vyhlásila tiež, že jej mandant v Bruseli prespával v parku ako aj mnohí iní bezdomovci, ktorých reči ho údajne k činu inšpirovali.

Britský denník Daily Telegraph priniesol rozhovor s otcom zadržaného, ktorý podľa vlastných slov "nemá poňatia o tom, čo sa odohráva v synovej hlave". Spresnil, že už vyše roka s ním nebol v kontakte. Svojho syna však označil za "dobrého a veľmi pracovitého chlapca", ktorý "rozpráva radšej o futbale a rybačke ako o politike".

Chazzaního vo vlaku spacifikovala štvorica cestujúcich: traja Američania a jeden Brit, ktorým dnes francúzsky prezident Francois Hollande udelil Rád čestnej légie za odvahu.

Francúzske médiá pripomenuli, že ako prvý sa Chazzaního pokúsil odzbrojiť 28-ročný Francúz, ktorý si však neželá publicitu a vysoké štátne vyznamenanie si prevezme dodatočne.

Pri zmarenom Chazzaního útoku boli zranení dvaja ľudia - jeden zo zasahujúcich Američanov utrpel rezné zranenie a ďalší cestujúci - Frankoameričan žijúci v Boulogne-Billancourt pri Paríži - bol postrelený. Zranenia neohrozili ich život. Renomovaný francúzsky herec Jean-Hugues Anglade sa ľahšie zranil pri spúšťaní vlakového alarmu.