Quantcast
< sekcia Zahraničie

Tisíce ľudí demonštrovali proti mierovému plánu Donalda Trumpa

Demonštranti protestujú proti blízkovýchodnému mierovému plánu prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa v hlavnom meste Maroka Rabat v nedeľu 9. februára 2020. Foto: TASR/AP

Blízkovýchodný mierový plán podľa Palestínčanov uprednostňuje Izrael.

Rabat 9. februára (TASR) - Tisíce ľudí sa zúčastnilo v nedeľu v hlavnom meste Maroka Rabat na demonštrácii proti blízkovýchodnému mierovému plánu prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa, ktorý podľa Palestínčanov uprednostňuje Izrael. Informovala o tom agentúra AFP.

Protestujúci vrátane miestnych politikov pochodovali ulicami Rabatu s palestínskymi vlajkami a kričali "Nech žije Palestína" a "Palestína nie je na predaj". Vyzývali na bojkot amerických výrobkov a USA označili za "nepriateľov mieru".

Vzťahy Maroka s Izraelom sú priateľské, avšak oficiálne diplomatické väzby spolu nenadviazali. Obe krajiny otvorili v polovici 90. rokov 20. storočia styčné kancelárie; tie boli však zatvorené po tom, ako v roku 2000 došlo k eskalácii násilia medzi Palestínčanmi a Izraelom.

Americký prezident oznámil kľúčové body tzv. dohody storočia - plánu mierového urovnania palestínsko-izraelského konfliktu ešte 28. januára vo Washingtone.

Osemdesiatstranový dokument predpokladá, že Jeruzalem zostane nerozdeleným hlavným mestom Izraela. Trump však zároveň povedal, že časti východného Jeruzalema ležiace za izraelskou bezpečnostnou bariérou by sa mohli stať hlavným mestom palestínskeho štátu.

V oblastiach, ktoré by sa mali stať súčasťou nového štátu, plán navrhuje pozastavenie rozvoja izraelských osád na štyri roky.

Palestínsky vodca Mahmúd Abbás a predstavitelia radikálneho hnutia Hamas medzitým návrhy amerického prezidenta dôrazne odmietli. Plán kritizovali aj Organizácia islamskej spolupráce a Liga arabských štátov, ktorých významným členom je aj Maroko.

Marocký minister zahraničných vecí Násir Búríta, ktorý je kľúčovým spojencom USA, po zverejnení Trumpovho mierového plánu povedal, že Rabat oceňuje konštruktívne úsilie americkej administratívy o dosiahnutie mieru a trvalého riešenia situácie na Blízkom východe. Búríta zopakoval, že Maroko podporuje vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu, ktorého hlavným mestom sa má stať východný Jeruzalem.