Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

Martin L. King sa stal najmladším laureátom Nobelovej ceny za mier

Reverend Martin Luther King zdraví demonštrantov na Lincolnovom pamätníku vo Washingtone 28.augusta 1963 po tom, ako predniesol svoj slávny príhovor "Snívam". Demonštratívny pochod bol zorganizovaný na podporu navrhovaných zmien zákonov týkajúcich sa občianskych práv a za skončenie rasovej diskriminácie. Foto: TASR/AP

Spomienkou na vraždu vodcu boja za práva černošského obyvateľstva v USA a zástancu taktiky nenásilných akcií sa stal Medzinárodný deň bez násilia, ktorý pripadá na 4. apríla.

Oslo/Bratislava 13. októbra (TASR) - Jeden z najvplyvnejších Američanov 20. storočia, bojovník za občianske práva Martin Luther King Jr. sa stal vo veku 35 rokov najmladším laureátom, ktorý získal Nobelovu cenu za mier. V pondelok 14. októbra uplynie od tohto okamihu 60 rokov.

Rok po pochode na Washington, na ktorom odznel v lete roku 1963 jeho nezabudnuteľný prejav "I Have a Dream" (Mám sen), rozhodol nórsky Nobelov výbor 14. októbra 1964 o tom, že Martin Luther King získa Nobelovu cenu za mier. Stal sa jej najmladším mužským laureátom.

Podľa Nobelovho výboru bojovník za práva amerických černochov precestoval v rokoch 1957 - 1968 viac ako šesť miliónov míľ, predniesol vyše 2500 prejavov, viedol početné protestné pochody a bol viac ako 20-krát zatknutý. Väčšinu ním prednesených požiadaviek postupne zakomponovali do amerického právneho poriadku prijatím Zákona o občianskych právach (1964) a Zákona o volebnom práve (1965).

Najmladšou držiteľkou Nobelovej ceny za mier sa stala v roku 2014 v tom čase 17-ročná pakistanská bojovníčka za právo dievčat na vzdelanie Malála Júsufzajová.

Nobelova cena za mier je jedinou, ktorá sa neudeľuje vo švédskom Štokholme, ale v nórskom Osle. Počas života Alfreda Nobela, zakladateľa nadácie udeľujúcej ceny, boli Švédsko a Nórsko spojené pod jedným panovníkom. Nórsko sa stalo samostatným kráľovstvom v roku 1905.

Martin Luther King, Jr. sa narodil 15. januára 1929 v Atlante. Po štúdiu sociológie a teológie pôsobil od roku 1954 ako kazateľ baptistickej cirkvi v meste Montgomery v americkom štáte Alabama, kde sa stal iniciátorom nenásilnej taktiky boja proti rasovej segregácii.

Inšpiroval sa filozofiou nenásilnej občianskej neposlušnosti, ktorú hlásal indický duchovný vodca Mahátma Gándhí. Začiatkom decembra 1955 sa postavil na čelo prvej veľkej černošskej nenásilnej demonštrácie.

Viedol aj bojkot verejnej dopravy v Montgomery po tom, čo Rosu Parksovú uväznili, pretože odmietla uvoľniť svoje miesto v autobuse bielemu pasažierovi. Aj vďaka tomuto bojkotu došlo k zrušeniu rasovej segregácie na vnútroštátnych autobusových linkách, ktoré potvrdil 20. decembra 1956 Najvyšší súd USA.

V roku 1957 sa podieľal na založení skupiny Southern Christian Leadership Conference (SCLC - Konferencie vedúcich južanských kresťanov), ktorej úlohou bolo koordinovať černošské kresťanské skupiny pri nenásilných protestoch.

Svoj legendárny prejav predniesol 28. augusta 1963 počas protestného pochodu, na ktorom demonštranti požadovali odstránenie rasovej diskriminácie a zrovnoprávnenie farebného, najmä černošského obyvateľstva v Spojených štátoch amerických. Išlo o jeden z najväčších pochodov v dejinách USA.

"Mám sen o tom, ako moje štyri malé deti budú jedného dňa žiť v krajine, kde nebudú posudzované podľa farby pleti, ale podľa ich charakteru," povedal pred vyše 200.000 zhromaždenými ľuďmi vo Washingtone Martin Luther King, stojac pod sochou Abrahama Lincolna.

Začiatkom apríla 1968 prišiel do Memphisu, kde černošskí zamestnanci štrajkovali za zlepšenie svojich sociálnych a pracovných podmienok. Na vystúpenie sa pripravoval vo svojej hotelovej izbe. Podvečer 4. apríla 1968 vyšiel na balkón, aby pozdravil priateľov. Stihol im ešte zamávať, ale zrazu zaznel smrteľný výstrel.

Atentátnika Jamesa Earla Raya zadržali 8. júna 1968 na letisku Heathrow v Londýne. Odsúdili ho na 99 rokov väzenia, kde aj v roku 1998 zomrel.

Spomienkou na vraždu vodcu boja za práva černošského obyvateľstva v USA a zástancu taktiky nenásilných akcií sa stal Medzinárodný deň bez násilia, ktorý pripadá na 4. apríla.

V USA si osobnosť Martina Luthera Kinga Jr. pripomínajú každoročne v tretí januárový pondelok národným sviatkom. Deň Martina Luthera Kinga (Martin Luther King Jr. Day) sa v Spojených štátoch prvýkrát slávil 20. januára 1986.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.